Je lepší podlahu položit, nebo nalepit?

Spousta lidí si pod pojmem plovoucí podlaha automaticky vybaví laminátové lamely. Ale o materiál tu nejde, plovoučka může být také dřevěná či vinylová. Jedná se o způsob pokládky – podlahová krytina není pevně spojená s podkladem a „plave“ na něm. Není lepší ji na něj přilepit?

Na otázku, zda je lepší pevná, nebo plovoucí podlaha, nelze jednoznačně odpovědět. Podlaháři Karlovy Vary z řemeslnického cechu EKOMPLEX upřesňují, že vždy záleží na konkrétních podmínkách dané místnosti. K rozhodujícím kritériím patří zvuková izolace, míra vlhkosti a v neposlední řadě druh materiálu a typ konstrukce. Například u dlažby je způsob pokládky jasný.

Plovoucí podlahy mají obvykle konstrukci na principu zámkového spoje. Dřevěné obvykle systém „pero – drážka“. Některé typy lze poměrně snadno přilepit celou plochou k podkladu. Dobrým příkladem jsou třívrstvé dřevěné podlahy. V jejich případě si lze způsob pokládky zvolit. Po přilepení se dostaví efekt „pevnější“ chůze, což vůbec není na škodu.

Plovoucí způsob pokládky je běžný pro laminátové, dřevěné a vinylové podlahy. Dílce se jednoduše zacvaknou do sebe jako skládačka a dojde-li k poškození některého z nich, podlaha se rozebere a opraví. Nelepená podlaha je výhodnější také při opravách podlahového topení.

A to není zdaleka vše. Velkou výhodou plovoucí podlahy je možnost výměny bez nutnosti renovace podkladu. Rozhodnete-li se pro změnu podlahové krytiny, rozeberete tu stávající a položíte namísto ní novou.

Na druhou stranu nesmíte podcenit doporučený technologický postup. Například absence protihlukové podložky může vést k nepříjemné hlučnosti. Průniku zbytkové vlhkosti z podloží do krytiny zase brání parotěsná fólie.

Pokud vám stále není jasné, zda je pro vás lepší podlahu položit, nebo nalepit, obraťte se na odborníky. Třeba na ty z EKOMPLEXU, kteří realizují lepené i plovoucí podlahy Karlovy Vary.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *