Znáte nejčastější druhy saun a jejich vlastnosti?

Možná jste to už slyšeli: “Hele, sauna, to je přeci dřevěná kabina, nějaké topidlo, nic složitého, kdo by se zajímal o nějaké různé druhy?”. Jenže existuje 5 základních typů saun, které sice na první pohled vypadají podobně, ale vlastnosti a účinky na lidské zdraví mají velmi odlišné. Pojďme si je představit:

1) Kouřová sauna

Tradice je tradice a kouřová sauna je návrat k úplným kořenům saunování. V současnosti jich mnoho neexistuje, ale byla by škoda na tento druh sauny zapomenout. 

Kouřová sauna voní kouřem. Protože se jedná o prostor, uprostřed kterého je ohniště. Okolo ohně jsou rozmístěné velké kameny, které postupně akumulují teplo. Když jsou dostatečně rozpálené, uhasí se oheň a hurá do sauny. 

Teplo z kamenů bohatě vystačí na celé saunování. 

Vítejte v prastarém Finsku!

2) Finská sauna

Protože vůně kouře mnoha lidem vadila, vznikla tradiční finská sauna. Vyznačuje se vysokými teplotami kolem 90 – 110 °C, suchým vzduchem a možností polévat vodou rozpálené saunové kameny. Tím se vzduch zvlhčuje parními rázy.

Ve finské sauně se uvolní svaly, detoxikuje organismus a komplexně posiluje celý imunitní systém. Saunování zde pomáhá při hubnutí, a pokud se budete saunovat pravidelně, zlepší se termoregulace vašeho organismu. Takže budete lépe zvládat zimní chlad i letní horka.

3) Bio–sauna

Kombinuje finskou saunu a parní lázeň. Někdy se proto můžete setkat s chybným názvem parní sauna. Je charakteristická teplotou okolo 50 – 60 °C a vysokou vlhkostí vzduchu, která se pohybuje kolem 30 – 60 %.

Díky tomu je vhodná i pro ty, kdo do finské sauny ze zdravotních důvodů nemohou, nebo jim nevyhovuje příliš suchý vzduch. Biosauna posiluje srdce a cévní systém, čistí dýchací cesty a pomáhá k regeneraci organismu.

V biosauně se také typicky využívá účinků aromaterapie (vonné esence) a colorterapie (barevné RGB LED osvětlení).

4) Infrasauna / infrakabina

Nejnovější druh sauny. Jako zdroj tepla zde slouží infrazářiče, které prohřívají přímo lidské tělo a nikoli vzduch v kabině. Teplota vzduchu je u infrasauny pouze druhotná, podstatný je přímý prohřev pokožky a podkoží.

Nejlepší infrazářiče dokáží pronikat poměrně hluboko do organismu. A současně je jejich infračervené záření nejpodobnější tomu přírodnímu ze sluníčka (obsahuje komplexní infračervené spektrum). 

Širokospektrální infrazářiče najdete pod označením Vitae. Infrasauny se využívají i v lékařství pro své vlastnosti jako je regenerace svalů, kloubů a tepelnou terapii. 

5) Kombinovaná sauna

Co kdybychom vzali dva nejoblíbenější druhy saun a spojili je dohromady? Řekli si chytré hlavy a vzali finskou saunu a infrasaunu a vytvořili saunu kombinovanou.

Kombinovaná sauna obsahuje klasické saunové topidlo i infrazářiče. Technicky pak uživatel vše ovládá prostřednictvím saunové regulace. Někdo má rád vysoké teploty finské sauny, jiný zase příjemnější teploty a blahodárné účinky infrapaprsků.

V kombinované sauně jsou oba tyto nejpoužívanější druhy saun.

Vyzkoušejte na vlastní kůži!

Všechny zde zmíněné druhy saun (kromě kouřové) si můžete prohlédnout a nezávazně vyzkoušet v saunovém showroomu společnosti SaunaSystem, který najdete v Praze – Uhříněvsi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *