Proč a jakým způsobem investovat do nákupu pracovních oděvů a ochranných prostředků?

V rámci zaměstnání i domácí kutilské činnosti se vám kdykoliv může stát nějaký pracovní úraz. Nikdy se tomuto riziku nedá předejít na sto procent, můžete jej však minimalizovat tím, že použijete nejen vhodné nástroje a pomůcky, ale také správné pracovní oděvy, potažmo nejrůznější ochranné prostředky.

Bezpečnost na první místě

Pokud používáte osobní ochranné prostředky, zejména tedy náležité pracovní oděvy, výrazně se snižuje pravděpodobnost, že si během činnosti způsobíte nějaké poranění. Vždy je samozřejmě podstatné pracovní oděvy a další pomůcky přizpůsobit konkrétnímu druhu práce.

Když děláte v kanceláři na počítači, oblečení asi příliš řešit nemusíte. Pokud ale pracujete například v chladu s potravinami, rozhodně je na místě pořídit si pracovní oděvy, které vás dokážou po celou dobu udržet v teple, takže pak nehrozí nachlazení, zápal plic a další onemocnění.

Další ukázkou může být práce svářeče. Jde o velmi specifickou činnost, během níž při svařování vznikají jiskry a ostrý žár. Člověk, který tuto práci vykonává, musí mít nezbytně kvalitní pracovní oděv, u něhož nehrozí snadné propálení od zmíněných jisker. Kromě toho je ale třeba používat i další ochranné pomůcky – svářečské brýle, pracovní rukavice se zvýšenou odolností vůči vysokým teplotám atd.

Pohodlí

Dobře zvolené pracovní oděvy a osobní ochranné prostředky vám přinesou nejen pocit bezpečí, ale mnohdy také zajistí maximální možný komfort. Zkrátka se v zaměstnání (nebo třeba v domácí dílně během kutilství) budete cítit příjemně. Proto není radno na pracovních oděvech a ochranných prostředcích zbytečně šetřit. Kvalita by zde vždy měla být na prvním místě před cenou.

Splnění norem

Pracovní oděvy jsou v určitých druzích zaměstnání nejen doporučované, ale přímo vyžadované platnými právními předpisy. Kromě toho byste měli mít na paměti ještě vnitřní bezpečnostní opatření, která vydává váš zaměstnavatel, respektive nadřízení. Těmi je vždy nutné se řídit. Stanovují například to, kdy a za jakých podmínek je nutné nosit ochranné prostředky typu rukavice, brýle, dýchací masky apod.

Jak se rozlišují pracovní ochranné pomůcky?

Záleží na druhu práce. Pracovní oděvy a ochranné pomůcky osobní potřeby se dle toho dělí do tří základních kategorií. Do první spadají ty, jež slouží pouze k minimální ochraně. Typicky jde třeba o gumové rukavice na zahradu či sluneční brýle. V druhé kategorii jsou pak například zmíněné svářečské rukavice a helmy, bez nichž už se vybrané činnosti nesmějí a prakticky nedají vykonávat. U této a třetí kategorie, kde jsou dýchací přístroje a další sofistikované ochranné pomůcky, je nezbytné si při pořizování ohlídat, zda mají patřičnou certifikaci. Ta ukazuje, že jsou dané pracovní potřeby odzkoušené a zajistí vám potřebnou ochranu zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *