Vhodná kamna vám mohou sloužit dobře a dlouho

Někomu se může zdát koupě kamen do domu jako relikt minulosti. Vždyť dnes už není problém používat moderní vytápěcí systémy, tak proč vlastně zrovna kamna? Třeba proto, že se finančně nakonec vyplatí nejvíc.

Jak se kamna vybírají?

Existuje hned několik základních kritérií, podle kterých byste měli svá kamna vybírat. Něco se vám může zdát jako maličkost, jiné věci jsou ovšem zásadní.

– Výběr paliva je velice důležitý, jelikož to bude rozhodovat o tom, kolik za vytápění v konečném důsledku zaplatíte. Podle typu kamen je možné generovat domácí teplo nejčastěji za pomocí plynu, elektřiny nebo dřeva. Obecně patří dřevo k nejlevnějším palivům vůbec. Navíc je ekologické. Ovšem pozor, cena se často mění a co je dnes levné, v budoucnu být nemusí.

– Také je důležité vědět, zdali toužíte po sálavých, respektive konvenčních kamnech. Zatímco sálavá jsou mnohem dříve rozehřátá, nepatří mezi ty nejbezpečnější topné systémy. Na povrchu totiž bývají horká, a tak při kontaktu s nimi může dojít ke zranění. Na druhou stranu konvenční modely nedokáží vytvořit tepelnou pohodu tak rychle, jak byste si možná přáli.

– Rovněž je dobré vybírat dle materiálu. Tradiční keramická či litinová kamna působí velmi robustně a odolně. Jen nečekejte, že po jejich zažehnutí budete mít do pěti minut doma teplo. V tomto směru jsou výhodnější modely z plechu. Ta se sice rychle zahřejí, ovšem jsou také hned chladná. Proto nejsou moc ekonomické.

– Pro většinu lidí je důležitá rovněž i cena. Když na něco nemáte, nekoupíte to. Naštěstí existují i sice levná, nicméně pořád poměrně kvalitní kamna.

Kamna bývají často tím nejlepším způsobem vytápění. Vybrat ta pravá však není jednoduché ani pro profesionály, natož pak pro naprosté laiky.

Také instalace často nebývá žádný med. Většina lidí si myslí, že stačí napojit kamna na kouřovod a je hotovo. To je velký omyl. Je lepší si případnou montáž i zaplatit, jelikož je obvykle potřeba mnohem více než jen připevnit vývody ke kouřovodům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *