Proč se mikrospínač jmenuje mikrospínač?

Někteří si mohou myslet, že původ mikrospínače a jeho názvu je přece jasný. Pokud se ale ponoříme hlouběji do historie, zjistíme, že to není tak úplně pravda.

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde vlastně mikrospínač přišel ke svému jménu? My taky. Po odpovědi jsme dlouho pátrali a rozhodli jsme se, že vám o tom napíšeme článek. Tuto odvěkou otázku tedy rozlouskneme jednou provždy. 

Proč mikrospínač?

Jak tomu tak u podobných výrobků bývá, vynález nese jméno po svém výrobci. V tomto případě se ale nejednalo o paní nebo pana Micra. Mikrospínače má na svědomí americká společnost Micro Switch. V angličtině nese výrobek jméno „micro switch“. Název je tedy úplně stejný jako název jeho mateřské firmy.

Dá se tedy předpokládat, že prvopočátky musíme hledat právě tady, v laboratořích Micro Switch. Za zlidověním ale stojí až vysoká poptávka pro mikrospínačích. Název tedy zřejmě postupem času zobecněl a nyní se používá u všech výrobků.

Zapeklitá hádanka

Firmu Micro Switch byste dnes hledali marně. V roce 1950 ji totiž odkoupila společnost Honeywell. Ta ale na její tradici nezapomíná. Mezi léty 2003 a 2009 si totiž zaregistrovala obchodní známku Micro Switch. A i když se anglický název smí oficiálně používat jen pro výrobky Honeywell, mezi konzumenty už dávno zobecněl.

Poslední otázkou tedy zůstává, jak vlastně vznikl samotný název původní společnosti. Důležité je především slovo Micro. Na první pohled může být odpověď opravdu jednoduchá. Mikrospínače přece spínají mikroampéry! V té době ale tento pojem ještě nikdo neznal. S největší pravděpodobností tak název Micro Switch vychází z rozměrů samotných mikrospínačů. 

Pokud se podíváme na velikost některých podobných výrobků té doby, zůstane nám rozum stát. Produkty společnosti Micro Switch tak přinesly na trh něco zcela nového. Něco miniaturního, co svět před tím ještě neviděl. A tím si mikrospínač zřejmě vysloužil svůj název.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *