Jak vybrat trojcestný ventil? Je to docela oříšek

Topenáři si s tím hravě poradí. Co když si ale chcete vyměnit směšovací ventil vy sami? Pak vám přinášíme návod. Ale varujeme vás, není to nic lehkého.

Trojcestný ventil je nedílnou součástí každého potrubí. Aby vaše vytápění dobře fungovalo, budete ho nutně potřebovat. Pojďme si tedy v tomto článku povědět, jak ho správně vybrat.

Co je to trojcestný ventil?

Než to ale uděláme, řekněme si nejprve, o co se vůbec jedná. Trojcestný ventil slouží k propojení tří potrubí. Jedno je napojeno přímo z kotle, druhé zásobuje topnou vodou otopnou soustavu, zatímco to třetí slouží jako odbočka pro vracení studené vody do kotle. Trojcestný ventil se osazuje zpravidla na potrubí s topnou vodou.

Může ale plnit i další funkce. Dobře poslouží jako směšovací ventil. Jedním potrubím přitéká teplá voda, která se ochladí v lázni studené vody. Takto smíchaná voda cestuje dál topnou soustavou skrze třetí potrubí. Další funkcí je pak rozdělování, tedy distribuce teplé vody a vrácení studené vody k ohřátí do kotle.

Jak vybrat trojcestný ventil?

Abyste vybrali správný trojcestný ventil, potřebujete znát výkon vašeho kotle. Ten zjistíte pomocí typového štítku, který najdete přímo na kotli. Další důležitou hodnotou je pak teplotní spád, tedy rozdíl teplé vody a vratné studené vody. Jakmile budete tyto hodnoty znát, můžete přejít k nomogramu.

Tam určíte místo na ose, podle které budete směřovat svisle nahoru, dokud se neprotnete s modrou čarou. Od místa protnutí budete pokračovat doprava na vedlejší nomogram. Ve fialové oblasti vyberete místo protnutí s modrou čarou a určíte hodnotu Kvs. Podle té pak vyberete příslušný směšovací ventil.

Že to zní složitě? Nedivíme se vám. Připravit a zrealizovat vytápěcí systém chce znalosti a zkušenosti. Možná se proto raději poraďte s topenářem a příslušné prvky předem nakupte na Eshop.Afriso.cz. Najdete tu vše potřebné pro stavbu a realizaci vytápěcího systému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *