Moderní versus tradiční architektura aneb proč moderna nemusí být nudná

Moderní architekturu můžeme vnímat skrze mnohá úhly pohledu. Pojďme si některé náhledy na ni představit.

Co je moderní architektura

Definovat moderní architekturu a vymezit přesně její vznik je komplikované. Mnozí historikové zastávají názor, že moderní architektura se objevila s proměnou společnosti. Jiní v ní vidí spíše důsledek technologického posunu, především pak pod vlivem průmyslové revoluce. Objevily se také nové materiály jako železo, sklo či beton.

Samotný termín „moderní architektura“ zahrnuje celou řadu architektonických směrů. Světové i české vnímání této architektury má společného především to, že usiluje o eliminování nadbytečných prvků. Vyhýbá se přemrštěné dekorativnosti a staví na zjednodušení.

Moderní a tradiční architektura

Moderní architektura v očích řady lidí působí kontroverzně, neboť přináší inovativní pohled a do určité míry tradiční pojetí odmítá. Pod vlivem moderny přitom vznikla řada unikátních staveb a v jejím rámci působila či působí řada světově uznávaných architektů.

Mezi nejvýznamnější jména patří například Adolf Loos či Charles-Édouard Jeanneret známý spíše jako Le Corbusier. Právě Le Corbusier bývá považován za dokonce nejvýraznější architektonickou osobnost 20. století.

Kritici taktéž namítají, že přísně působící pravoúhlé linie působí vysoce neosobně. To vedlo některé architekty zejména v 80. letech k hledání rozmanitosti a osobitosti. Například v pojetí designu obytných budov stále ještě převládá estetika tradiční.

Moderní pojetí bydlení však s sebou přináší jednoduchost, funkčnost, dostatek přirozeného světla a použití odolných materiálů, které zajišťují dlouhou životnost. Jedním z typických příkladů je beton.

Bydlení z betonu

Bydlení vyzděné z betonových, většinou lehčených tvarovek úspěšně konkuruje tradiční cihle. Důvodem je především vysoká pevnost, dlouhá trvanlivost a odolnost. Stavba z betonových tvárnic je rychlá a jednoduchá.

Beton má však i vysokou estetickou hodnotu. Proto jej lze využít v zahradní architektuře a stále častěji se „přiznaný“ beton objevuje také v interiéru.

Paradoxem je, že tento materiál znali již staří Římané. Soudobá betonová dlažba a další prvky tak představují jakýsi návrat ke kořenům, ačkoli v očích mnoha stavitelů stále přetrvává určitá nedůvěra.

Pověst materiálu nezajímavého, vhodného nejvýše na výstavbu průmyslových budov či železobetonového panelového domu, však beton získal neoprávněně. Dnes již nabízí značnou variabilitu ohledně tvarů, barev i struktur a vyrovná se tak spolehlivě i dřevu a kameni, se kterými jej lze velmi efektně kombinovat.

Dokazuje to i velmi široká nabídka dlažeb, palisád, schodišťových prvků a dalších elementů, které na současný trh dodává i tradiční český výrobce BEST.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *