Při investování do korporátních dluhopisů buďte obezřetní a vyvarujte se chyb

Dluhopisy zažívají v poslední době velký boom. Jedná se totiž o jednu z nejbezpečnějších investic s rychlou návratností a dobrým zúročením. Není proto divu, že nabídek investic do dluhopisů neustále přibývá a ne vždy se musí jednat opravdu o solidní a bezpečný obchod. Na co si dát u dluhopisů pozor? Dáme vám tři rady, které vám pomohou zorientovat se při výběru emitenta.

První rada: Důvěřuj, ale prověřuj

Toto přísloví zde platí více než kde jinde. Vždy, než se rozhodnete pro nákup dluhopisů, důkladně si prověřte danou společnost. Úplnou samozřejmostí je začít webovými stránkami emitenta, následně si projděte veškeré veřejně dostupné dokumenty a výkazy ve sbírce listin, a nezapomeňte také zkontrolovat účetní závěrky. Než uděláte jakékoliv rozhodnutí, vždy byste měli vědět, kdo za danou společností stojí, jaká je historie jak samotné firmy, tak i jejích majitelů. A zajímejte se také o to, zda se jedná o firmu, jejíž obor podnikání je uplatnitelný i v následujících letech. Jako příklad vhodného kandidáta si můžeme uvést například společnost Uniprospe.eu, která se zabývá likvidací odpadního polymeru z pneumatik – pohybuje se tedy v oboru, který má před sebou rozhodně budoucnost.

Druhá rada: Bez jištění nic nepodepisujte

Ve chvíli, kdy se rozhodnete, že jste si opravdu vybrali společnost s čistým štítem, nezapomeňte se také informovat o tom, jakým způsobem je dluhopis zajištěn. V žádném případě neinvestujte do účelově založené společnosti, případně ověřte, zda za takovouto společní stojí její mateřská společnost a ručí za její závazky. Při ověřování je také důležité zjistit, zda má vydavatel dluhopisu stanoven rating.

Třetí rada: Propočítejte si svůj zisk

Nesmírně důležitá – a pro vás možná úplně nejdůležitější parametr – je výnosovost investice. Je tedy důležité znát zúročení a také termín splatnosti dluhopisů. Například již zmíněná investice s Uniprospe.eu má splatnost svých dluhopisů v prosinci letošního roku a garantuje výnos 9,5 procenta

Než se tedy rozhodnete pro nákup dluhopisů, prověřujte, prověřujte a zase prověřujte. Ušetříte si tak spoustu budoucích problémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *