Domácí čistírna odpadních vod představuje ideální řešení pro většinu domácností

Nekontrolované vypouštění odpadních vod do přírody je nepřípustné nejen z hlediska etiky, ale také platné legislativy. A proto – pokud stavba nedisponuje přípojkou k městské kanalizaci – je nezbytné zvolit jinou cestu. Jako ideální řešení vhodné pro většinu domácností se jeví domácí čistírna odpadních vod neboli ČOV.  V následujících řádcích najdete klíčové informace o tom, jak zařízení funguje a na co se zaměřit při výběru konkrétního typu.

Jak ČOV vypadá a jaké má rozměry?

Domácí čistírna odpadních vod má válcovitý tvar a obvykle dosahuje výšky kolem 2 metrů při průměru 1,5 metru. Dané rozměry jsou typické pro ČOV určené pro domácnosti, které trvale obývá 2 až 6 lidí. Standardní váha takového zařízení činí cca 150 kg.

Jak je to s povolením?

Ohledem na fakt, že ČOV slouží jako prostředek k likvidaci přečištěných vod, na ni vodní zákon č. 254/2001 Sb. pohlíží jako na vodní dílo. Instalaci proto předchází vyřízení nezbytného povolení od vodoprávního úřadu. Získáte jej na základě odborně zpracovaného projektu.

Výhody oproti jímce a septiku

Domácí čistírna odpadních vod přináší specifické výhody. Oproti jímce a tříkomorového septiku je téměř bezúdržbová(nemusí se pravidelně vyvážet, a navíc nepotřebuje zvláštní jámu pro filtr).

Jak ČOV funguje?

Přečištění odpadních vod v útrobách domácí ČOV probíhá na principu kombinace mechanického a aerobního čištění. V první fázi procesu se oddělují pevné částice. Následuje anaerobně čištění pomocí bakterií a kyslíku. Jedná se o velmi efektivní a léty osvědčenou metodu, která v rámci oblasti likvidace odpadních vod nebyla překonána.

Jak se vypořádat s výběrem?

Při výběru domácí čistírny odpadních vod zohledněte především její kapacitu (počet osob v domácnosti), plánovaný způsob likvidace odpadních vod (do povrchové vody nebo kanalizace) a současně se zaměřte na optimální poměr ceny a kvality.

S ohledem na fakt, že jde o zařízení s životností (minimálně) kolem 20 let, se skutečně nemá smysl snažit šetřit jednotky tisíců a vybírat pouze na základě nejnižší ceny.

Hledání vhodné ČOV vám usnadní odborníci z projekční kanceláře ZAKRA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *