Při broušení se bez kvalitního brusiva neobejdete

Ve strojírenském i řemeslném segmentu se používají různé technologie, mezi něž jednoznačně spadá také broušení. V podstatě se jedná o metodu, při které se pomocí tvrdého brusiva ubírá materiál. Pravděpodobně vás nepřekvapí, že ruční broušení představuje jedno z nejstarších způsobů obrábění. Brousit se přitom dají různé materiály – od dřeva přes kov až po sklo či umělé hmoty. V následujících řádcích vám představíme brusné pásy a také používané brusivo. 

Brusivo

V první řadě je nezbytné rozlišit, jestli se má jednat o volné brusivo v podobě prášku, emulze, nebo nalepené na smirkový papír či plátno. Oblíbenosti se těší i brusné kotouče, které se používají u úhlové brusky. Samozřejmě by vám neměly ve výbavě chybět brusné prstýnky, s nimiž můžete snadno brousit otvory. Specifickou kategorii tvoří brusný arch z brusného rouna. Pro nerezové plechy jsou zase určeny satinovací válce. 

Občas se neobejdete i bez příslušenství pro broušení, kam už spadají podložky pro fíbrové disky, podložky se suchým zipem, upínací stopky a další drobnosti. 

Brusné pásy

Nenahraditelnou součástí každé brusky je jednoznačně brusný pás. I v této skupině narazíte na celou řadu variant, přičemž na své si přijdou domácí kutilové i profesionální řemeslníci. V domácím prostředí vám vystačí standardní brusné pásy, ovšem pokud si necháváte záležet na precizní práci, poohlédněte se po prémiových produktech. Vždy si všímejte toho, na jaký povrch je pás určen, protože je rozdíl, jestli chcete brousit nerez, uhlíkovou či kalenou ocel, dřevo a podobně.

Závěrem za zmínku ještě stojí samolepicí 3M suchý zip, s nímž vytvoříte pevný, ale na druhou stranu rozebíratelný spoj. Používá se v interiérech i exteriérech. Třeba v internetovém obchodě společnosti PISKAČ a syn a.s. najdete systémy samolepicích suchých zipů 3M Dual-Lock a 3M ScotchMate.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *