V minulosti nebyl problém nechat zkolaudovat dům bez hromosvodu, dnes už s tím budete mít potíže. Nad jeho montáží je však dobré uvažovat již v průběhu stavby. Sice se montuje až na závěr, ale uzemnění se řeší mnohem dříve.
Hromosvod je možné namontovat i na již hotový dům. Bydlíte-li ve starším domě, který byl kdysi dávno zkolaudován bez hromosvodu, máte možnost si ho nechat dodělat, a určitě byste to měli co nejdříve začít řešit. Bez hromosvodu hrozí mnohem vyšší riziko, že blesk poškodí samotný dům, ale i elektrické vybavení v domácnosti. Může způsobit dokonce i požár a pak jsou škody nezměrné.
Instalace hromosvodu se určitě vyplatí
Hromosvod se skládá celkem ze tří částí. Jímací vedení je viditelné, je to tyčové, hřebenové či mřížové zařízení, které „chytá“ blesky. Blesk je pak sváděn svody, jichž je předepsaný počet, a nakonec je uzemněn. Využívají se okružní, paprskové, tyčové a základové zemniče. Stavíte-li dům, určitě si nechte do obvodu budoucí budovy zabudovat základový zemnič – po výkopu základů se položí zemní drát či pásek. Pro existující dům vám odborníci navrhnou jiné řešení. Jaká je montáž hromosvodu cena? Vždy individuální, podle vašeho konkrétního řešení.
Existující hromosvody nechávejte kontrolovat
Hromosvod máte, a tak žijete v domnění, že nemusíte nic řešit? Pozor, hromosvod byste měli nechat každých pět let zkontrolovat. Specialista zkontroluje zemniče, všechny spoje a stav jímačů. Kontrola je žádoucí taktéž po každém úderu blesku. Provedou ji stejné firmy, které se zabývají montáží hromosvodů – například společnost HromoElektro s.r.o. Ta nabízí dále výkopové práce a kontejnerovou dopravu.
Ověřte si podmínky vašeho pojištění
Škody způsobené bleskem bývají u většiny pojišťoven již v základních variantách pojištění nemovitosti. Ohlídejte si však třeba to, zda není podmínkou právě mít instalovaný hromosvod.