Kladiva a kladívka, s nimiž hravě zvládnete stavební úpravy ve své domácnosti

Zruční kutilové si rádi dělají různé drobné i větší opravy a renovace v domě či bytě sami. Ušetří tak nejen spoustu peněz, které by jinak museli vyplatit profesionálním řemeslníkům, ale také jim činnost slouží k relaxaci a seberealizaci. K tomu, abyste se mohli naplno pustit do práce, je vždy nutné mít k dispozici především kvalitní náčiní a nářadí. Velmi užitečnými pomocníky jsou kladiva a kladívka.

V obchodech je dnes k dostání spousta variant. Pořídit si můžete klempířská kladiva, sekací, gumová, často se používá také zednické kladivo.

Kladiva pro klempířské práce

Klempířská kladiva se používají hlavně pro tvarování a úpravu kovových předmětů. Při jejich výběru si všímejte především hlavové části. Má být vyrobená z pevné kované oceli. Ideální jsou modely s válcovým tvarem hlavy. Rukojeť je obvykle dřevěná. Musí vám nejen pasovat do ruky, ale rovněž nesmí klouzat. Vhodná jsou řemeslnická kladiva s rukojetí, která nenasákne vlhkost a je odolná vůči chemikáliím, s nimiž se náčiní často dostává do styku. Proto je praktické, má-li rukojeť lakovaný povrch.

Zednická kladiva

Další možnost představuje zednické kladivo. U něho je rukojeť tvořena z kovu. Abyste měli dobrý pocit při uchopení, bývají moderní zednická kladiva opatřená plastovým krytem. Zednická kladívka využijete třeba při sekání a další úpravě dlaždiček a cihel, případně k osekání zaschlé a staré malty.

Gumové kladivo

Správný kutil má mít doma také gumové kladivo. V jeho případě si dejte pozor na to, aby guma nezanechávala na materiálech fleky. Nejčastěji se gumové palice hodí při rekonstrukci dlažeb, kdy nechcete, aby došlo ke zbytečnému poškození materiálu během nárazů.

Kladiva se dají zakoupit také v elektrických modelech. Ty jsou však dražší, takže se hodí spíše pro profesionální použití, respektive pro kutily, kteří s tímto typem nářadí pracují často a intenzivně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *