3 dokumenty, bez kterých se při prodeji bytu neobejdete

Abyste mohli byt pohodlně prodat, budete potřebovat celou řadu dokumentů. V tomto článku vám ukážeme tři nejdůležitější, bez kterých se neobejdete.

Prodáváte byt bez realitky, nebo svépomocí? Na tom v podstatě nezáleží. Před prodejem si tak či tak budete muset připravit tyto dokumenty. Co si tedy musíte nutně nachystat? To vám ukážeme v následujících řádcích.

Aktuální list vlastnictví

Je asi velice nepravděpodobné, že byste prováděli někoho po bytě, který vám nepatří. Prodej bytu Praha centrum je ale dlouhá a namáhavá procedura. Proto si raději připravte aktuální list o vlastnictví. Ten totiž prokazuje vaše vlastnické právo k danému bytu. Kupujícího také předem upozorní na případná omezení či právní vady spjaté s vlastnictvím bytu. Jedná se sice o krátký dokument, jsou v něm ale uvedeny veškeré potřebné informace. Na něj tedy v žádném případě nezapomeňte.

Stávající nabývací titul

Nabývací titul je taktéž velice důležitý. Kupujícího totiž ujišťuje v tom, že jedná s oprávněným vlastníkem nemovitosti. Součástí této smlouvy také bývají některá ujednání, která je povinen dodržet i budoucí majitel. Nabývací titul přitom může mít několik podob. Ve většině případů ale jde o kupní či darovací smlouvu, smlouvu o převodu vlastnictví, případně usnesení o dědictví, příklepu, atp.

Průkaz energetické náročnosti budovy

Byty bez realitky Praha prodej tento dokument ve většině případů vyžadují, existují ovšem i nějaké výjimky. Raději ale počítejte s tím, že tento dokument budete muset doložit. Pokud byste tak neučinili, mohly by přijít poměrně vysoké sankce. Jak tedy postupovat, pokud tento průkaz nemáte? Zákon říká, že už u nabídky musíte uvést nejhorší energetickou třídu. A to i v případě, že vaše nemovitost splňuje i lepší. Jestliže se na vás ale vztahuje povinnost prokázat se tímto průkazem, opatřete si ho. Budete ho totiž potřebovat při podpisu kupní smlouvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *