Kam se vypravit na jižní Moravě? Do Pavlova, obce s vinařskou tradicí

Na jižní Moravu se jezdí především kvůli zdejšímu vínu, které zde zraje ve vinohradech a které vyrábějí moravští vinaři. Jejich produkty jsou natolik kvalitní, že sbírají ocenění i daleko za hranicemi. Kromě vína však stojí za to navštívit jižní Moravu i proto, že je zde krásná příroda, jež láká k turistice a cykloturistice. Už jste někdy byli v Pavlově?

Dovolená na jižní Moravě

Jižní Morava patří k nejteplejší části naší republiky. I proto se zde daří vinné révě, která potřebuje ke svému růstu a zrání dostatek slunečních paprsků. Na jih Moravy je proto možné se vypravit i tehdy, když vás láká koupání a vodní sporty. Těm je možné se věnovat u vodní nádrže Nové Mlýny. Určitě si tu najdete i levné ubytování. Pavlov je například jednou z možností.

Tato vinařská obec leží na úpatí Pavlovských vrchů. Vinná réva se zde pěstovala již v 17. století, takže vinohradnictví tu má opravdu dlouhou historii. Můžete si sem vzít i svá kola a okolí Pavlova si projet na nich. Krajina je totiž protknutá cyklostezkami.

Zřícenina hradu Děvičky

Přímo nad obcí Pavlov stojí zřícenina mohutného hradu Děvičky ze 13. století. Hrad sloužil k ochraně zemské cesty vedoucí z Rakouska do vnitrozemí. Od 18. století je hrad již opuštěný. Do dnešní doby se dochovaly obvodové zdi a bašta se střílnami. Přímo z Pavlova k němu vede zeleně značená turistická cesta.

Česká ulice v Pavlově

Obec Pavlov dýchá starobylostí a ne nadarmo je chráněna jako vesnická památková rezervace. Ochranu si zaslouží zejména lidová architektura, a to domy s barokními štíty. Součástí rezervace je i ulice Česká, v níž stojí renesanční a barokní nadsklepní vinařské domy, jejichž jádro pochází ze 16. a 17. století. Ubytování v Pavlově dává možnost tuto zajímavou jihomoravskou obec poznat hlouběji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *