Kalibry šetří práci při kontrolách

Kontrola rozměrů výrobků je klíčová nejen ve strojírenství. V každé firmě, která vyrábí díly pro další použití, je důležité zajistit odpovídající rozměry, jinak by díl nepasoval do konečného výrobku. Většina těchto firem tedy má své kontrolní oddělení. Jaké pomůcky se tam používají?

Pokud jde o kontrolu rozměrů, zřejmě by vás napadlo vzít do ruky posuvné měřítko a rozměry prostě změřit. I tohle samozřejmě funguje, ale jde o zbytečně zdlouhavý postup. Je-li potřeba zkontrolovat stovky či tisíce výrobků, z tohoto postupu by se člověk zbláznil, nehledě na to, že by se mohl snadno přehlédnout.

Pro rychlé kontroly slouží kalibry

Právě proto se ve firmách používají kalibry, pomůcky, které slouží k ověřování rozměrů, ale neměří. Nenašli byste na nich žádnou stupnici. Kalibr se vyrábí vždy na konkrétní rozměr a dokáže sdělit pouze to, zda daný rozměr odpovídá, nebo nikoliv.

Existují kalibry válečkové, třmenové nebo závitové – třeba kalibry m24×1,5 na metrický závit s danými rozměry a stoupáním. Různými kalibry se měří různé rozměry jako délka, vnitřní průměr, vnější průměr, závity apod. Každý kalibr má buď dvě strany, nebo rovnou dvě samostatné části. Jedna je vždy dobrá, ta musí jít nasadit, a druhá zmetková, ta nesmí jít nasadit.

Není problém vyrobit kalibr na míru

Jak vás zřejmě již napadlo, kupovat si kalibr na jeden výrobek se příliš nevyplatí. O ekonomickou volbu a velkou časovou úsporu jde hlavně ve velkovýrobě. Kalibry je možné vyrobit na libovolný rozměr. Velkou nabídku má společnost Michovský Tools. Seženete u nich zmiňovaný kalibr m24×1,5 a řadu dalších jiných. Ucelený sortiment kalibrů je skladem za výhodnou cenu a s rychlým dodáním.

Co není ve standardní nabídce, to je možné vyrobit na míru. Michovský Tools dokáže vyrobit kalibr podle výkresu, stačí se ozvat a probrat s nimi vaše potřeby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *