iOS versus Android: Který operační systém je lepší?

Uživatelé mobilních telefonů mají na výběr dvě možnosti. Buď půjdou do Androidu, nebo si pořídí mobil od Apple s iOS. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Android

Nabídka mobilů je veskrze pestrá. Vybere si mezi nimi začátečník i pokročilý uživatel. Modelů je tedy habaděj, ale jak je to s jejich operačním systémem, který tvoří srdce mobilu? V současné době existují pouze dva. Android je založený na linuxovém jádře, dostupný jako open source software. Jeho vývoj má pod palcem firma Google. Dá se o něm říct, že má největší zastoupení na světě a nejvíce uživatelů. Od roku 2003, kdy vznikl, ušel tedy pořádný kus cesty. Nabízí prakticky neomezené možnosti přizpůsobení a aplikace přes Google Play. Ve svých produktech ho využívají prakticky všichni výrobci mobilních telefonů. Tedy až na Apple, který má svůj vlastní operační systém.

iOS a Apple

iOS je uzavřeným operačním systémem a značka Apple má díky tomu velmi dobrou kontrolu nad tím, jak systém v jednotlivých jejích produktech funguje. Výrazné změny ve funkčnosti nejsou uživatelům dostupné. Na oplátku ale získají k dispozici operační systém s velkou stabilitou. Apple poskytuje každým rokem nové aktualizace i na starší zařízení, což je výhodné pro jejich majitele, kterým i nadále může jejich mobil sloužit.

Lightning pro iPhone

Obecně se říká, že kdo si jednou zvykne na operační systém iOS, už by se k Androidu nevracel. A to i přes to, že svůj iPhone musí nabíjet přes lightning kabel. Ale na to se dá velice lehce zvyknout a časem vám vůbec nepřijde, že nepoužíváte běžný USB-C kabel, jako jiná zařízení. Typickým znakem lightning pro iPhone je možnost vložit ho do mobilu z obou stran. Poprvé byl představen v září 2012 na iPhone 5. Od té doby ho používají všechny modelové řady mobilů značky Apple.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *