6 věcí, které byste měli vědět předtím, než začnete svařovat

Svařování sice na první pohled vypadá jako nebezpečná činnost, při které se můžete zranit, ovšem stačí používat správné ochranné pomůcky a nástroje. Současný trh je navíc rozmanitý a nabízí nepřeberné množství vybavení, ať už se jedná o svářečky, bezpečnostní prvky a podobně. V následujících řádcích vám prozradíme hned šest věcí, které byste měli vědět předtím, než se do svařování pustíte.

1. Bezpečnost

Před svařováním se ujistěte, že máte správné vybavení, včetně nehořlavé bundy, ochranných brýlí, svářečských rukavic a svařovací kukly. Pro usnadnění práce se poohlédněte spíše po takzvané samostmívací přilbě.

2. Svařovací procesy

Existuje hned několik svařovacích metod, podle nichž se potom vybírají svářečky. Velice často se setkáte s technikou MIG, což je v podstatě svařování kovů inertním plynem. MIG spoléhá na stálý proud ochranného plynu, který chrání svár před znečištěním. Plyn se přivádí do svařovací pistole z plynové láhve. Co se týče omezení, svařování metodou MIG je náročné ve venkovním prostředí, protože vítr může odfouknout ochranný plyn, a navíc musíte s sebou mít plynovou láhev.

Další možností je i svařování TIG (wolframovým inertním plynem). Vhodné je pro architektonické práce či práce v automobilovém průmyslu, kde musí svár vypadat dobře. Pomocí TIG svaříte tenké kovy a plechy, přičemž dosáhnete bezešvého vzhledu. TIG je obtížná metoda na naučení. Svět svářeček vám nabídne vhodné pomocníky pro jakoukoliv techniku.

3. Vstupní napětí

V tomto ohledu jsou jen dvě možnosti – 110 V nebo 230 V. Obě varianty jsou dostupné ve většině domácností a garáží. Obecně platí, že čím je vstupní napětí nižší, tím stačí pro tenčí materiály. Při vyšším stupni napětí je možné proniknout do silnějších materiálů.

4. Uživatelské rozhraní

Začátečníci často mají problém s nastavením svářečky, a proto hledejte stroj, jenž udělá většinu nastavení za vás. Ideální volbou jsou automatické svářečky, jež poznají, jaké vstupní napětí máte připojené, a podle toho upraví i nastavení.

5. Materiál

Některé postupy a přídavné materiály jsou pro svařování určitých materiálů vhodnější a někdy jsou vyžadovány i další nástroje. Hliník třeba můžete svařovat procesem MIG, ale lepších výlsedků dosáhnete, když k podávání spotřebního materiálu použijete cívkovou pistoli.

6. Spotřební materiál

Jedná se o průmyslový termín pro drát, elektrodu a přídavný materiál používaný při svařování. Spotřební materiál musíte sladit se svařovacím procesem.

Ať už chcete koupit svářečku, wolframové elektrody, samostmívací kukly, nebo ochranné pomůcky, obraťte se na specializovanou prodejnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *