Větrání je kumšt. Jak na to, abyste měli doma zdravější prostředí?

Máte doma „nedýchatelno“ a pravidelně se potýkáte s plísní? Navíc jste často nemocní a unavení? Příčinu hledejte ve špatném větrání!

Správné větrání je základ zdravé domácnosti. Teoreticky nejde o nic složitého, ale většina lidí přesto nedodržuje základní pravidla. Otevřít okno nestačí – je třeba přihlédnout k aktuálnímu ročnímu období a dodržovat doporučený interval mezi jednotlivými větracími cykly. Má-li být větrání efektivní, musí se zcela vyměnit vzduch v místnosti.

Optimální délka větrání závisí na ročním období

Vzhledem k tomu, že člověk průměrně „vydýchá“ kolem 3 litrů vody za den, by se mělo ráno větrat okny otevřenými dokořán po dobu min. 5 minut. Během dne pak podle stavu vlhkosti v místnosti. Například v pracovně obvykle není zapotřebí větrat tak často jako v kuchyni či v koupelně (v případě koupelny bez oken však představují jediné řešení odtahové ventilátory).

Rozhodující však mohou být také zdánlivě nepodstatné faktory: například množství rostlin a fakt, zda se jedná o starší dům, nebo novostavbu, která může vysychat i několik let po dokončení.

Obecně platí, že v chladnějším počasí stačí větrat kratší dobu. V zimě se vzduch v místnosti vymění za cca 4 – 6 minut, během jara a podzimu za 10 – 20 minut. V průběhu letních měsíců pak můžete nechat okna otevřená podstatně déle.

Větračku nechte zavřenou, ušetříte za teplo

Co se týče větrání „větračkou“, tedy výklopnou částí okna, je velmi neefektivní. Nedokáže dostatečně vyvětrat místnost a jen přes ni zbytečně utíká teplo.

Pamatujte, že větrat by se mělo krátce, ale intenzivně – jedině tak předejdete velkým tepelným ztrátám.

Jak větrat nejlevněji?

Zdaleka nejvýhodnějším a nejzdravějším způsobem výměny vzduchu je tzv. řízené větrání pomocí decentralizovaných větracích jednotek. Můžete si o něm přečíst na inventer.cz.

Princip řízeného větrání si také můžete prohlédnout ve videi níže:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *