Náklady na provoz kompresoru dokáží překvapit. Jak je snížit? Poradíme vám!

Reálnou důležitost stlačeného vzduchu si nemusí uvědomit mnoho z nás, pokud pracujeme v oboru na míle vzdálenému od průmyslu. A nemusí jít jen o průmysl. Stlačený vzduch je všude kolem a není ničím neobvyklým. Jen si představte, že v průmyslu by nemohla fungovat drtivá většina procesů, pokud by kompresorem vyráběný vzduch nebyl okamžitě k dispozici. A stejně tak je důležitá představa o tom, kolik energie dokáže výroba stlačeného vzduchu pro aplikace spotřebovat.

Stlačený vzduch je doslova achillovou patou, co se nákladů na výrobu v různých průmyslových odvětví týká. Proto je nutné s ním maximálně dobře hospodařit. Právě zde totiž vznikají značné ztráty, které po přepočítání na peníze mohou dosahovat desítek až stovek tisíc ročně. Představte si, že až 10% veškerých nákladů na energii v evropském průmyslu je připisováno na výrobu stlačeného vzduchu. Proto je tak zásadní vybrat vždy správný kompresor a optimalizovat celou sestavu, protože když se k celé věci přistupuje profesionálně, dokáže se ušetřit až 25% nákladů.

Proto při výběru vzduchového kompresoru neudělejte chybu a nenechte se svést nízkou cenou za málo efektivní stroj. Ze začátku něco ušetříte na pořizovacích nákladech, ale mnohem víc proděláte během provozu kompresoru, protože jeho provoz bude nečekaně drahý. Po výběru a spuštění provozu je naprosto klíčové správné hospodaření. Právě zde totiž vznikají další značné ztráty, které po přepočítání na peníze mohou pěkně nemile překvapit. Ano mluvím a hlavně o únicích.

Největším problémem všech provozoven je fakt, že unikající vzduch často není slyšet a samozřejmě ani vidět nebo cítit. Pro majitele firem je to kolikrát obrovský šok, když při kontrole celého systému zjistí, o kolik peněz ročně přichází. Vědět, kam všude váš vzduch proudí, kde uniká a kam fouká zbytečně, je prvním krokem k vypracování akčního plánu směřujícího ke snížení zbytečné spotřeby stlačeného vzduchu. Proveďte odbornou inspekci…

Ale jsou i další cesty jak postupovat, aby byl provoz vzduchových kompresorů levnější. Je například docela běžné narazit na systémy, které jsou provozovány pod vysokým tlakem, aby uspokojily potřeby pouze jednoho místa, jedné aplikace. Zbylé aplikace si vystačí s nízkým tlakem. Stojí tedy za zvážení pro místo s vysokým tlakem instalovat samostatný kompresor, A na systému se zbylými odběrové mi místy tlak na kompresoru snížit. Tímto způsobem opět zamezíme ztrátám. Takovéto ovládání více systému najednou může být mnohem efektivnější a úspory se začínají sčítat.

Všechny systémy musí být samozřejmě správně poskládány, jinak by i předchozí snaha přišla vniveč. Přesně podle aplikací musí být vybrána sušička vzduchu, filtrace nebo sloupce s aktivním uhlím. Nelze představit univerzální řešení, tady se k věcem přistupuje na míru. Někteří provozovatelé to naopak dokáži přehánět, sušší vzduch zbytečně moc, více než vyžaduje aplikace a to znamená větší spotřebu energie. Navíc je dobré vědět, že každý filtr způsobuje pokles tlaku, což stojí další peníze, proto nefiltrujte více, než je třeba. Ztráty způsobují taktéž manuální odlučovače kondenzátu, pokud je necháváme stále v otevřeném stavu. Cílem je vypouštění kondenzátu bez ztráty stlačeného vzduchu. Věnujte ideálnímu řešení čas, svěřte kompresorovou soustavu do rukou odborníků.

Jak vidíte, je mnoho cest, kudy se vydat, abychom ušetřili peníze při provozování kompresorových soustav. Důležité je také uvědomit si, že se správným nastavením práce nekončí. Průběžné mapování a analyzování systému by mělo být samozřejmostí u každého provozovatele, který si svých financí váží a  přebytečné raději rozdá zaměstnancům, než aby je vyhodil oknem kvůli zbytečným ztrátám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *