Microgreens aneb zdravá zahrádka na parapetu

Jste-li zvyklí si na balkoně nebo okně pěstovat bylinky a drobnou zeleninu, určitě vyzkoušejte klíčení semínek. Jedná se o minibylinky zvané microgreens označované za obrovskou zásobárnu živin. Významně obohatí váš jídelníček, neboť vynikají svěží texturou a báječnou chutí. Právě proto se řadí mezi kulinářské lahůdky.

Pro pěstování jim stačí málo

Microgreens toho ke svému růstu příliš nepotřebují. Stačí jim miska na klíčení, dostatek světla a vzduchu. Semena klíčků se zalévají každý den 150 ml vody. Po 1-2 týdnech, kdy dosahují výšky 2,5-10 cm, je ideální čas ke sklizni. V této fázi totiž obsahují maximální množství živin, které je v porovnání s dospělými bylinkami až 40násobné. Naleznete v nich hlavně vitamíny C a E podporující imunitu, dále jsou zde významně zastoupeny minerální látky upravující funkci trávicího systému a podporující detoxikaci. Řeč je o draslíku, železu, mědi, zinku a hořčíku. Microgreens ustřihnete těsně nad povrchem a můžete rovnou servírovat.

Tipy na recepty

Jelikož se jedná o mini rostlinky bylinek a zeleniny, je možné je konzumovat tak, jak jsou. Nebo jimi obohaťte pomazánky, saláty nebo smoothie. Skvěle si notují například s tvarohovou a kvasnicovou pomazánkou, míchanými vajíčky či omeletou. Microgreens právem patří mezi superpotraviny, které jsou nedílnou součástí zdravého životního stylu. Navíc díky vysoké intenzitě živin není nutné je konzumovat v takovém množství, jako je tomu u zeleniny a ovoce.

Kde nakoupit?

Semena ke klíčení si lze objednat v internetovém obchodě semena.cz. Výběr je zde skutečně široký – seženete tu hořčici, brokolici, řeřichu, rukolu, vojtěšku atd. Nevíte-li si rady, po které rostlince na vyzkoušení sáhnout, pořiďte si startovací sadu s vybranými 4 druhy nejoblíbenějších bylinek. Součástí setu je rovněž zmiňovaná klíčící miska, kterou stačí jen položit k oknu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *