Kuchyňské linky nemusí stát statisíce

Pozvete-li si domů interiérového architekta, bude se nejspíš divit, kolik může stát pár metrů kuchyňské linky. Různé kuchyně na míru nám přitom obvykle nedají více než běžné sektorové kuchyně. Nemáme totiž neomezený prostor a obvykle musíme využít pouze tu dispozici prostoru, která byla pro kuchyni navržena. To ale neznamená, že naše kuchyně nemůže být dokonalou.

Kuchyně lineární i rohové

Dispozici českých bytů a rodinných domů nejvíce vyhovují kuchyňské linky lineární nebo rohové. Linka lineární se hodí do nejmenších bytů. Někdy jde dispozici řešit pomocí dvou lineárních částí naproti sobě. Z ergonomického hlediska se jedná o velice praktické a komfortní řešení, kdy je možné, aby v kuchyni vařilo více osob najednou a z přípravy jídla se tak stalo doslova zážitkové vaření třeba pro rodiče s dětmi nebo partnery.

Druhým komfortním řešením jsou rohové kuchyně. Ty se hodí do otevřených obytných prostor, které propojují kuchyňskou část, jídelnu a obývací pokoj. Mohou však zahrnovat i předsíňovou část. Kuchyně ve tvaru L nám umožní ponechat prostor vzdušným a kuchyni zajímavě otevřenou do zbytku prostoru. Opět je připravena pro více členů domácnosti současně připravujících jídlo. Pracovní plochu umí rozšířit až na dvojnásobek ve srovnání s jednostrannou lineární kuchyní. Řešena může být nejen spodními, i ale vrchními skříňkami do L, případně lze nad jedním ramenem vrchní skřínky vynechat. Záleží na dispozici prostoru pro kuchyni, ale též na osobních designových preferencích.

Toužíte po kuchyni do L, ale nemáte vhodný roh?

Rohová kuchyň nemusí být umístěna pouze do rohu. Roh může sloužit pro oddělení kuchyně směrem do prostoru. Zadní část kuchyně jde vyřešit zajímavým obkladovým panelem. Lze též za pomoci prostředků pro suchou stavbu vytvořit zajímavou zídku, o kterou se roh kuchyně opře. Ta může mít i užitnou hodnotu. Být barovým pultíkem v kuchyni, nebo třeba odkládací policí. Řešením je též využít tento prostor třeba pro vestavění mikrovlnné trouby či jiného spotřebiče, který více využíváme z jídelny než z kuchyně. Drobný nápad umí předělat byt na prostor snů. A za pár korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *