Jak snížit spotřebu elektřiny a zlepšit osvětlení v interiéru?

Světlo je pro nás zásadní, nejenže nám zaručuje dobrou viditelnost, ale také ovlivňuje psychické rozpoložení jedince a celkově atmosféru vašeho interiéru. Přitom osvětlení domácnosti čítá zhruba 13,5 % z celkové spotřeby energie v obytném sektoru. Jak se dá dohromady skloubit ideální forma osvětlení se snížením elektrické spotřeby?

Vyberte vhodné osvětlení

Umístění každé lampy je potřeba zvážit, promyslete si strukturu bytu a dle toho postavte svítidla jen do míst, kde jsou opravdu potřeba. Osvětlení volte dle lokalizace. Jiné svítidlo dáte do kuchyně a jiné do pracovny, či obýváku. V místech, kde je potřeba vyšší intenzita světla, vsaďte na několik zdrojů osvětlení na různých místech. Pak si zapněte vždy jen to, které zrovna potřebujete. Pro ukázku: do kuchyně nainstalujte klasický lustr a osvětlení jednotlivých částí pracovní plochy, například pomocí LED pásek. V případě, kdy budete pilně vařit, stačí svítit jen LED páskou přímo v místě, kde se pohybujete a lustr nechte zhasnutý. Tento systém vám pak zaručí efektivní osvětlení a finanční úsporu.

Méně je více

Lepší je využít jen jeden zdroj světla, jež dokáže místnost dostatečně osvětlit než využívat hned několik svítidel zároveň. To nás dostává i k bodovému osvětlení, snažte se vyvarovat lustru s více žárovkami, raději zvolte světlo jen s jednou výkonnou žárovkou, světla budete mít v interiéru více a zároveň ušetříte.

Vsaďte na chytrou domácnost

Pořiďte si spínače

Zhasínání obecně bývá problematické, přitom se dá poměrně elegantně vyšetřit spínačem, který po pár minutách neaktivity sám zhasne. Takové osvětlení se hlavně využívá na chodbách a v předsíních. Lustry se tak nemusí neustále rozsvěcet a vypínat, ale v částech domu, kde je frekvence lidí vyšší, se světlo bude regulovat samo dle momentální potřeby.

Využívejte stmívače

Ideální parťák do ložnice a obývací místnosti je ovladač na regulaci intenzity světla. Při sledování televize či relaxaci není potřeba ostré světlo, a naopak pravděpodobně oceníte lehké přítmí. Při hraní deskových her nebo četbě je ale potřeba kvalitní světlo, které vám zaručí perfektní viditelnost. To vám může zaručit stmívač, nejenže si nastavíte ideální intenzitu světla, ale ušetříte si i nějaké ty kačky.

Využívejte přírodní světlo na maximum

Základem pro šetření energií a zároveň pro dostatek jasu v interiéru, jež vám nekazí oči, je přirozené světlo, pamatujte na to při výběru bytu či domu. Velká okna vám ušetří peníze, dostatečně osvětlí byt a dodají vám do domu pozitivní energii. Umělé světlo totiž to přírodní nikdy nenahradí. Veškeré pracovní plochy – stoly, kuchyňskou linku se pokuste umístit pod okna, tak aby je slunce dokázalo zásobovat dostatkem paprsků.

Máte nedostatek přirozeného světla ve vašem interiéru? Vyzkoušejte světlík, ten byl oblíben ve 20. století, dokáže prosvětlit a vyvětrat vnitřní prostory. Jedná se o jistý zasklený otvor ve střešeMontáž světlíku spočívá ve vytvoření otvoru a následném osazení. Instalace ale není až tak banální a pro nejlepší efekt budete muset najmout firmu na výškové práce.

Naučte se fungovat ekonomicky

Nesviťte pánubohu do oken

Nesviťte pánubohu do oken – asi základní věc, kterou nám naše maminky vštěpovaly již od dětství, ale i tak mnozí lidé rady svých maminek neposlouchají. Naučte se poctivě zhasínat veškerá světla, jež zrovna nepotřebujte. Jestli máte problém se sebekontrolou, vytvořte si vypínač a při odchodu vypněte elektřinu celkově, budete mít jistotu, že se nikde nesvítí a ušetříte i za ostatní žrouty energií. Nezapomínejte ale, že některé spotřebiče musí být zapnuté stále, například lednice. Je tedy potřeba vytvořit vypínač jen pro určitý elektrický okruh a kuchyň z něj nejlépe vynechat.

Udržujte žárovky v dobré kondici

Úklid je pro většinu lidí samozřejmostí, ale že je vhodné otřít i žárovky už napadne málokoho. Prach usazený na svítidle totiž snižuje vyprodukované světlo, to vede k rozsvícení dalšího světelného zdroje, a tím pádem i vyšší spotřebě. Možná se u vás bude jednat o výškové práce, ale jistě to stojí za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *