Jak funguje samočisticí schopnost u koupacích jezírek?

Říkáte si, že si radši postavíte menší zahradní jezírko, protože se vám nechce udržovat velkou vodní plochu? Možná, že tato úvaha není úplně správná, protože velká koupací jezírka jsou na tom s přirozeným udržením čisté vody lépe. Jak vlastně samočištění u zahradních jezírek funguje a proč je lepší postavit koupací jezírko co největší?

Ve větším jezírku snáze nastavíte rovnováhu

Může se to zdát paradoxní, ale čím větší je vodní plocha koupacího jezírka, tím méně práce je třeba vynaložit na udržení jeho čistoty. Větší jezírka mají mnohem lepší samočisticí schopnost. Aby však tato funkce fungovala efektivně, musí být plocha jezírka alespoň 40 nebo 50 m2, ideálně 80 m2. Jezírko by také mělo být hluboké do 200 cm. Ideální je situace, kdy má jezírko přítok tj. kdy do něj neustále přitéká a odtéká čerstvá voda.

Zajistěte koupacímu jezírku přirozené čištění vody

Některé rostliny mohou pomoci udržet vodu čistou tím, že v koupacím jezírku vytvoří čisticí zónu. Toho lze dosáhnout osázením okrajů nebo určitých oblastí jezírka vhodnými vodními rostlinami. Tato”rostlinná zóna” by měla tvořit přibližně 50 % celkové plochy jezírka. Rostliny v této zóně pomáhají odstraňovat nečistoty z vody. Pokud jezírko nemá přirozeně tekoucí zdroj vody, je přesto možné vytvořit samočisticí systém instalací čerpadla a filtračního systému. Ten zajistí pravidelnou cirkulaci a filtraci vody a udržuje jezírko čisté a průzračné. Při instalaci ale dejte pozor, abyste nepoškodili jezírkovou fólii. Oprava jezírkové fólie je tím nejmenším, co by vás čekalo. Do vody by se totiž dírou dostaly také nečistoty z půdy, které mohou narušit rovnováhu v čistotě vody.

Jak ovlivňuje samočisticí funkci jezírka stojatá voda?

Samočisticí schopnost koupacího jezírka se výrazně snižuje, když voda stojí. Je to proto, že vodní rostliny a mikroorganismy nedokážou spotřebovat tolik odpadních látek na jednom místě. Navíc čím je voda teplejší, tím rychleji se nečistoty rozkládají a uvolňují do vody škodlivé látky. Z tohoto důvodu se obecně nedoporučuje mít koupací jezírko bez přítoku čerstvé vody. Pokud se rozhodnete pro koupací jezírko se stojatou vodou, dbejte na to, aby jeho plocha byla dostatečně velká (ideálně 80 m2) a aby voda byla dostatečně hluboká (do 200 cm). Měli byste také pravidelně testovat kvalitu a čistotu vody, abyste se ujistili, že splňuje všechny bezpečnostní normy.

Dobře nastavené samočištění vám ušetří čas i námahu

Vytvořením samočisticího koupacího jezírka ušetříte spoustu času a úsilí při jeho údržbě. Kromě toho, že samočisticí jezírka jsou nenáročná na údržbu, jsou také šetrnější k životnímu prostředí než tradiční jezírka a bazény, protože se spoléhají na přírodní procesy, které udržují vodu čistou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *