Ceny bytů na vrcholu? Podle odborníků se blýská na lepší časy

Zájemci o vlastní bydlení mají důvod k radosti. V minulosti ceny bytů strmě stoupaly a podle odhadů byly silně nadhodnoceny, což byl ostatně jeden z důvodů pro zpřísnění pravidel poskytování hypotéčních úvěrů. Odborníci se však shodují, že především ve velkých městech již nemovitosti narazily na strop a v budoucích letech k dalšímu prudkému zvýšení cen nedojde.

Cenový strop bytů jde ruku v ruce s kupní silou obyvatelstva. Za rychlejší růst cen bytů ve větších městech pak může silnější poptávka. Nyní vše nasvědčuje tomu, že se situace na trhu začíná obracet. Růst cen se výrazně zpomalil a zájmem prodej nových bytů v Praze hlásí spíše renomovaní developeři. Byty v méně atraktivních lokalitách se již neprodávají tak dobře jako v minulých letech. Některé developerské projekty evidují půl roku před dokončením stavby pouze 10 – 20 % prodaných bytových jednotek.

Podobně je tomu i v jiných regionech. Meziroční propad prodeje nových bytů mimo hlavní město dosáhl 37 %.

Jinými slovy: nejde ani tak o to, že by slábla poptávka – spíše je u konce období, kdy se prodalo takřka cokoliv. Podle některých expertů se v blízké budoucnosti sníží objem hypoték a naopak se rozšíří nabídka nemovitostí k prodeji. K poklesu ceny však zřejmě dojde až později.

Co se týče aktuální situace na pražském rezidenčním trhu, od začátku roku se cena bytů zvedla o 11 %. Metr čtvereční nyní pořídíte v průměru za 94 894 korun. Stále více lidí však takto vysokou částku odmítá platit a raději se poohlíží po cenově dostupnějším bydlení. Zvýšenému zájmu se těší například byty v Praze 10.

Nezbývá než doufat, že sehnat cenově dostupné bydlení v Praze bude v příštích letech mnohem jednodušší než nyní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *