5 tipů, jak správně umístit sedací soupravu

Chystáte se na výběr nové sedací soupravy či pohovky? Právě teď je ten nejvhodnější čas zamyslet se nad tím, jak nábytek umístíte. Možná, že již máte vytipovaných pár kousků, ale když si v hlavě rozvrhnete nejrůznější prostorová uspořádání vašeho obývacího pokoje, můžete ještě snadno změnit názor. Dnešní obýváky se totiž od těch, s nimiž jsme vyrůstali, výrazně liší.

1. Televize není středobodem dění

V socialistických obývácích stejně jako v domácnosti Homera Simpsona bývalo nejdůležitější, aby člověk dobře viděl na televizní obrazovku. Dnes už ale hromadné sledování celovečerních programů z pohovky není středobodem dění v obýváku běžné rodiny, a navíc stejně odzvonilo televizním stolkům. Obývací pokoj se stává primárně místem pro socializaci, ať už s přáteli nebo v rodinném kruhu. A tak to má být!

2. Z očí do očí

Nemusíme-li již upírat zrak na televizor, nabízí se nám možnost uspořádat nábytek tak, abychom dobře viděli jeden na druhého. Zásadním předpokladem tedy je, aby umístění sedačky a křesel umožnilo co nejpohodlnější kontakt s ostatními a dopřálo vám pokud možno i mít přehled o celém prostoru místnosti.

3. Ke stěně? Klidně i do prostoru!

Také někdejší zvyk umisťovat pohovku zásadně ke stěně už dávno neplatí. O tom, kam sedací soupravu umístíte, tedy rozhoduje pouze velikost obývacího pokoje. Velkorysá místnost umožňuje nejen zasadit pohovku do jejího středu, ale i nakombinovat hned několik sedaček. V loftovém bydlení nebo tehdy, když máte obývák propojený s kuchyní, sedací souprava příjemně rozdělí větší obytný prostor. V malém pokoji však raději postavte sedací soupravu ke zdi nebo do rohu, budete pak mít pocit, že sedíte v rozměrnější místnosti.

4. Hlídejte si záda

Snad jediné ze starých dobrých pravidel, které byste měli rozhodně respektovat, zní: sedací souprava se nikdy neumisťuje zády ke dveřím. V tom by vám ale pravděpodobně instinkt stejně zabránil, máme v sobě totiž zabudovaný obranný mechanismus, díky němuž se necítíme komfortně, nevidíme-li, kdo do místnosti vchází.

5. Abyste si neurazili palec…

…musíte ponechat dostatek prostoru okolo sedací soupravy. Umístěte ji tak, aby mezi pohovkou a dalšími kusy nábytku byla vždy mezera minimálně 85 cm.

A na závěr ještě jeden šestý, bonusový tip. Až budete sedací soupravu vybírat, nenamáhejte se couráním po obchodech a raději to zkuste na internetu. Třeba v e-shopu nabytek-elegance.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *