Typy posuvných dveří

Posuvné dveře se nejčastěji používají v moderních interiérech, kde se propojuje obývací část domu s terasou. Například díky zdvižně posuvným dveřím můžete získat až 4 metry proskleného prostoru, který se dá do plné šíře otevřít. Dopřejete si tak velké množství denního světla a navíc přechod na terasu je tvořen jen nízkým prahem, netvoří tedy žádnou bariéru pro invalidní vozík či dětský kočárek a nebudou s ním mít problém ani osoby s omezenou pohyblivostí. Na jednotlivé typy posuvných dveří se nyní zaměříme.

Jaký je rozdíl mezi zdvižně posuvnými a sklopnými posuvnými dveřmi

Zdvižně posuvné dveře, často nazývané také HS portál (zkratkou z němčiny), se pohybují v hliníkové kolejničce paralelně s pevným křídlem. Otočením klikou se nadzdvihnou o několik milimetrů, proto se jim říká zdvižné, a je možné jimi pohybovat takřka jedním prstem. Pokud otočíte klikou zpět, dveře se zamknou na místě, kde jsou zrovna otevřeny. Další velkou výhodou je již zmíněný bezbariérový práh.

Sklopené posuvné dveře jsou alternativou ke klasickým dvoukřídlým balkónovým dveřím. Mají posuvně sklopné křídlo, které se zasouvá za pevnou část, a tím získáte více prostoru. Dveře jsou ovládány pomoci masivní kliky s tzv. nuceným odskokem. Při otáčení klikou se křídlo dveří přemístí do polohy, ve které se jednoduše již odsune do plně otevřené polohy. Sklopné posuvné dveře se vyrábí jak v jednokřídlé, tak dvoukřídlé variantě a jsou zajímavou alternativou ke klasickým posuvným dveřím.

Jaký materiál posuvných dveří zvolit

Materiál i výběr typu posuvných dveří záleží na prostoru, kde mají být umístěny, finančních možnostech, zohledňuje materiál zbylých oken a dveří v domě. V neposlední řadě záleží také na vašich preferencích.

Hliníkové zdvižně-posuvné dveře – hliníkové zdvižně-posuvné dveře jsou oblíbené nejen k vůli svému elegantnímu vzhledu, ale zejména pro svou odolnost (po léta drží svůj tvar). Jsou mimořádně pevné, bezpečné a navíc nejsou náročné na údržbu.

Plastové zdvižně-posuvné dveře – plastové zdvižně-posuvné dveře s nízkou pohledovou výškou budou moderním prvkem vašeho domu. Plast je možné laminovat, nebo jej doplnit například o hliníkový klip. Plastové dveře mají skvělé tepelně – izolační i konstrukční vlastnosti. Jejich životnost je dlouhá a nároky na údržbu nejsou nikterak vysoké.

Sklopné posuvné hliníkové dveře – sklopné posuvné hliníkové dveře nezasahují nijak do obytného prostoru, dále je oproti klasickým posuvným dveřím můžeme uzamčít ve sklopné poloze. Zároveň vynikají výbornými izolačními vlastnosmi hlinikových profilů.

Sklopné posuvné plastové dveře –  sklopné posuvné plastové dveře spojují kvalitu plastových dveří (odolnost, tepelně-izolační vlastnosti, široká škála barevných kobinací) s možností zbytečného nezasahování do prostoru při otevření dveří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *