Objevte přínosy dekorativních kamenů pro domácnost a zahradu

Součástí moderních interiérů a exteriérů se stále častěji stávají přírodní materiály, které mohou symbolizovat pozitivní vztah k přírodě nebo oblibu architektonických trendů současné doby. Mezi nejčastěji využívané tradiční přírodní materiály patří momentálně kámen. Jeho význam je v domácnostech nejen dekorativní, ale také praktický. Symbolizuje pevný základ a oporu. Vyvažuje jemné prvky interiéru a lze s ním experimentovat i na zahradách.

Dekorativní kameny mají v interiéru dominantní působení

V interiérech působí kameny velmi dominantně. Mají pevnou strukturu a většinou jednolitou barvu, která má neměnný odstín. Při obkladech z kamene je dobré kombinovat tento dominantní prvek například ještě se dřevem. Celkově je důležité s kamenem nakládat opatrně. Materiál musí být navíc sladěný s celkovým dojmem interiéru. Využití je vhodné například pro kamenný obklad krbu ve spojení s ohnivým živlem, nebo do koupelny v kombinaci s vodou. Vkusně ale působí i doplňky z kamene. Například okrasné valouny či skleněné kamínky vytváří v domácnosti velmi pěkné harmonické prostředí.

Na zahradách vám dekorativní kameny pomohou dotvořit exteriérový design

Na zahradě a v dalších exteriérových prostorách už nemusíte být tolik zdrženliví, protože kámen do přírody zkrátka neodmyslitelně patří. Nejsou to jen kamenné dlažby nebo fasády. I na skalkách či v okolí zahradních jezírek najdou dekorativní kameny své uplatnění. Okrasné solitéry jsou asi nejdominantnějším prvkem, který bude strhovat pozornost. Hodí se tedy do záhonků na místa, kam chcete upoutat první pohled návštěvníků vaší zahrady. Nejoblíbenější jsou však v současné době obelisky, které působí jako tajuplné menhiry přitahující energii z širokého okolí právě na vaši zahradu.

I ze stavebního kamene můžete vytvořit dekoraci

Jak už bylo řečeno, okrasné kameny nejsou jen dekorativním prvkem zahrad a domácnosti, ale mohou splňovat i praktickou funkci. Kromě kamenného obložení a ochrany fasády je možné z kamene vytvářet bytelné zídky, sokly či schůdky. Jejich životnost je při občasné údržbě prakticky věčná. Prostor pro fantazii ponechává i stavební materiál z kamene. Různobarevné štěrky a drtě jsou vhodné jako obsypové dekorace pro vyplnění cestiček či volného prostoru v záhoncích. Při správné skladbě barevných odstínů sladíte venkovní prostory do jednolité atraktivní formy. Díky široké nabídce stavebních i dekorativních prvků z kamene můžete snadno najít cestu zpět k přírodním materiálům a přitom s pomocí fantazie vytvořit nezapomenutelný prvek zahrad a domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *