Mají záclony v dnešních domácnostech své místo?

Jsou záclony přežitkem z chat a chalup, nebo patří i do vašeho moderního bytu? Možná si říkáte, k čemu vám záclony mohou být, vždyť vám bohatě stačí žaluzie. Záclony a závěsy však plní více funkcí než jen zabránit pohledu cizích lidí dovnitř a v noci vytvořit tmu.

Dekorativní prvek, který budeme za pár let vídat už jen na dobových fotografiích či zbytečný lapač prachu. Tak záclony titulují jejich odpůrci. Jistě, jednou za čas je musíte vyprat, a zvlášť pokud daný byt či dům obývá alergik, to se frekvence praní ještě zvyšuje, ale nepřekonatelný problém to není. Posouzení toho, jak záclony v bytě vypadají, je pak čistě individuální záležitost.

Proč si dnes pořídit záclony a závěsy

Záclony v každém případě dokáží místnost zútulnit, ta pak působí zabydleněji, panuje v ní domácká až romantická atmosféra. Dekorativní účel je samozřejmě na prvním místě. Materiálů, tvarů a barev existuje obrovské množství, stoprocentně si tak vyberete takové, které sladíte například s povlečením, jiným bytovým textilem či nábytkem.

Není tma jako tma

Mimo to záclony a závěsy částečně zabraňují vniku nečistot zvenčí. Fungují také jako bariéra proti hmyzu, byť moskytiérám se rovnat nemohou. Se záclonou na okně se můžete těšit z většího soukromí, zbavíte se pocitu, že vám někdo „vidí až do kuchyně“. Pozor, to však neplatí v noci, respektive ve chvíli, kdy je v místnosti menší tma než venku.

Vytvořit tmu, to je další důležitý úkol závěsů. V noci zabraňuje světlu z pouličního osvětlení, ve dne pak agresivním slunečním paprskům. Díky tomu mají vliv i na teplotu v místnosti, ve velmi teplých dnech zamezují přehřátí místnosti.

Pozor na nekvalitní materiály

Když už se do koupě záclon či závěsů pustíte, dejte si pozor na kvalitu materiálu a zavěšení. Podezřele levné záclony nedrží svůj tvar, prověsí se a po prvním vyprání můžete zjistit, že vám na oknech visí úplně něco jiného, než jste si objednali. Důraz klaďte také na precizní naměření a uchycení. Pokud od závěsů očekáváte vytvoření absolutní tmy a upevníte je tak, že vám budou kolem nich svítit lampy, zamýšlený účel plnit rozhodně nebudou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *