Jak vybrat postel?

Váš spánek bude přesně takový, jaká je vaše postel. Aby byl dostatečně dlouhý a také kvalitní, je potřeba věnovat výběru postele, roštu a matrace dostatek pozornosti. Podmínkou kvalitního spánku je ale také odpovídající životní styl a příjemné a útulné prostředí v ložnici. Aby byl váš spánek dostatečně posilující je také potřeba chodit spát v pravidelný čas a spát alespoň 8 hodin denně. Abyste se v noci často neprobouzeli a ráno se nebudili unavení a rozlámaní, věnujte pozornost výběru vaší postele.

Jak velkou postel zvolit? 

V závislosti na velikosti se rozlišuje několik typů postelí. Jde především o standardní jednolůžko s rozměry 90 x 200 cm, které však můžete sehnat i v jeho rozšířené variantě s rozměry 120 x 200 cm. V případě, že chcete postel sdílet s partnerem či partnerkou, je vhodným řešením manželská postel, jejíž standardní rozměry jsou 160 x 200 cm. Pro více pohodlí si můžete dopřát postel s šířkou 180 cm. Velikostně lze rozlišit také postele pro děti, jejichž standardní rozměry jsou 120 x 60 cm. Pro větší děti potom volte postele v rozměru 160 x 90 cm. V oblasti dětských postelí jsou velmi oblíbené domečkové postele, které vhodně doplní design dětského pokojíčku a zajistí vašim dětem nejen klidný prostor na spaní, ale i útulné místo pro jejich denní snění. Při výběru postele pro děti věnujte také prostor tomu, jak vybrat matraci takovou, na které se vašemu potomkovi bude dobře spát. Pro starší osoby jsou pak vhodné postele zvýšené, které jim umožní snadno se položit a vstát. Za zvýšenou postel již lze považovat postel o výšce 60 cm a více.

Při výběru postele dbejte i na materiál 

Jelikož postel nekupujete na chvíli, ale bude vám pravděpodobně sloužit celá léta, je potřeba věnovat pozornost i materiálu, ze kterého je vyrobena. Setkat se můžete s postelemi ze dřeva, dřevotřísky či lamina, z kovu anebo s čalouněnými postelemi. Postele z masivu nabízí dlouhou životnost, ale mohu se pochlubit i krásným vzhledem a opravdu velkou pevností. Mezi ty nejstabilnější patří postele z tvrdého dřeva, tedy dubu, buku, ořechu, jasanu anebo třešněPostele z dřevotřísky bývají často laminovány fólií, která může vypadat na první pohled jako dřevo, volit lze ale i úplně jiné motivy. V případě jejího výběru upřednostněte alespoň silnější lamino, které zaručí stabilitu a bezpečnost. Minimální šířka lamina by se měla pohybovat okolo 30 milimetrů. 

Troufnete si na kovovou postel?

Moderní interiér často snese i kovové postele, které mohou sloužit nejen k dennímu odpočinku, ale i k nočnímu spaní. Při výběru takovéto postele je potřeba zohlednit především kvalitu spojů, které by neměly při zatížení vrzat. Čalouněné postele jsou velmi pohodlné a nabízí možnost volit z velmi rozmanitých vzorů a designů. Potřeba je však řešit především větrání postele, a proto dbejte na kvalitu čalounění a vyžadujte opravdu pečlivé prošití. Počítat musíte také s tím, že čalouněné postele bude potřeba pravidelně čistit a udržovat a nejde tedy rozhodně o postel hodnou pro alergiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *