Vyznejte se ve světě koberců

Koberce už po několik staletí zaujímají své pevné místo v našich domácnostech. I přesto že jsou koberce nejpoužívanější podlahovou krytinou, většina z nás toho o nich ví velmi málo. Základní dělení koberců do kategorií je podle použitého materiálu (přírodní vs. syntetické), techniky výroby (ruční × strojní), provedení nášlapné plochy (výše vlasu) a způsobu pokládky (koberce běhouny, metrážové, kusové). Vezmeme to hezky popořadě a začneme tím, co je na první pohled pro všechny zřejmé, a to jsou použité materiály, z nichž se vyrábí různé typy koberců.

Koberec syntetický nebo přírodní?

Koberce vyrobené z přírodních vláken, jako jsou hedvábí, bavlna a vlna, si získaly své majitele dlouhou životností. Po několik generací si ponechávají perfektní vzhled i při náročnějším používání. V tomto případě bohužel platí, že kvalita se rovná ceně. Proto většina z nás volí syntetické koberce. Syntetické vlákno může být polypropylenové (vyznačuje se nízkou cenou), polyamidové (dobrá tvarová paměť) a polyesterové. Všeobecné výhody těchto koberců jsou nízká cena, velký výběr barev, tvarů a rozměrů, a navíc jsou vhodné pro alergiky. Nejlepším řešením jsou koberce kombinované, namíchaný poměr vláken vytváří téměř ideální koberec.

Délka vlasu – výhody a nevýhody

Koberce s vysokým vlasem se staly v poslední době velmi oblíbenými. Tento typ se nazývá Shaggy. Vyznačuje se příjemným došlapem, zde skutečně sedí slovní obrat, že vaše nohy budou jako v bavlnce. Koberce Shaggy se vyrábí ve dvou verzích. Verze polypropylenová je hustší a pevnější. Druhý typ je vyroben z polyesteru. Polyesterový vlas je mnohem jemnější. Shaggy patří spíš mezi moderní kusové koberce a hodí se pouze do míst, kde na ně nebude kladena vysoká zátěž.

Metrážové koberce, které mají pokrýt podlahu celé místnosti, volte s nízkým vlasem. Koberce s nízkým vlasem se lépe udržují. Na hodně zatěžovaná místa použijte koberec bez vlasu, tzv. Bouclé. Díky své struktuře jsou vhodné i jako outdoorové, jsou odolné vůči nepřízni počasí, nevadí jim voda a velice rychle vysychají.

Svůj vysněný koberec objednejte z pohodlí domova na mujkoberec.cz. Všechny nabízené koberce mají na e-shopu svou reálnou fotku i popis, takže se nemusíte bát, že koupíte něco, co nechcete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *