Vyplatí se vybrat bezkazetovou nebo kazetovou markýzu?

„Rolety, žaluzie nebo markýzy patří k prvkům stavby, které zvyšují komfort. Bez nich by byl pobyt v domě poněkud nepříjemný. Zajistí soukromí nebo přítmí pro sledování televize, zabraňují přehřívání v letních měsících. Základním požadavkem je ochrana před sluncem, ale plní funkci i doplňkové izolace, ochrany před deštěm a větrem, zvyšují zabezpečení stavby,“ píše Ivana Minářová, nezávislá stavební inženýrka se specializací na chytré technologie, ve svém článku Nechte v létě sluníčko za okny na webu Geniální dům.

Nezbývá než souhlasit. Stínění domu by tak mělo být nejen kvalitní, ale neméně podstatný je i výběr správného druhu a typu stínění tak, aby vám dobře sloužilo a perfektně zapadlo na místo, kam má být instalováno. V tomto článku se zaměříme na oblíbené venkovní stínění, kterým markýzy bez pochyby jsou. V dnešní době je na trhu mnoho typů markýz, ale který bude ten pravý právě pro vás? Společnost SUNSYSTEM, kterou paní Ivana Minářová ve svém článku rozebrala, vám poradí s výběrem markýzy.

Otevřená neboli bezkazetová markýza

Markýza má za úkol nejen stínit, ale i oživit fasádu domu. Právě místo, kam hodláte markýzu umístit by mělo určit její typ. Bezkazetová markýza nemá ochranný box, je tedy „otevřená“. Její výhodou je nižší pořizovací cena, ale látka a konstrukce markýzy nejsou v zataženém stavu chráněny. Může proto dojít k jejímu znečištění nebo k poškození konstrukce vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek.

Otevřenou markýzu tedy volte v případě, že ji plánujete instalovat na kryté místo, kde se nachází stříška, převis nebo se bude nacházet na balkóně, kde ji bude chránit střecha balkonu. Takové umístění vám pak zajistí ochranu vaší markýzy, její dlouhou životnost a funkčnost bez zbytečných oprav.

Bezkazetová markýza AZUR byla instalována tak, aby v případě zatažení byla látka i konstrukce zcela krytá. Zdroj: Sun System

Kazetová markýza

Naopak kazetová markýza je vybavena praktickým ochranným boxem, který se nazývá kazeta. Jedná se o ty nejluxusnější markýzy, které mají dokonalé konstrukční řešení. Když je zatáhnete do kazety, plně chráníte látku i konstrukci před všemi nepříznivými vlivy počasí a okolí. Kazeta navíc doplní fasádu domu a pozitivně ovlivňuje celkový dojem ze stavby.

Tento typ markýzy můžete instalovat kamkoliv, i na zcela otevřená místa, kde hodně září slunce nebo fouká silný vítr. Kvalitní provedení kazetové markýzy těmto vlivům odolá, a pokud se rozhodnete ji zatáhnout do ochranného boxu, pak bude zcela v bezpečí.

Luxusní provedení kazetových markýz většinou umožňuje motorické ovládání. To je šetrnější ke konstrukci markýzy a zajišťuje pohodlí pro majitele, který ji může ovládat jedním stiskem tlačítka.

Elegantní kazetová markýza PURABOX může být díky ochranné kazetě instalována kamkoliv. Zdroj: Sun System

Další zajímavé typy markýz

Jak už bylo řečeno, různá místa si žádají různá řešení. Na trhu je možné sehnat i stínění zimních zahrad nebo pergol pomocí speciálně přizpůsobených markýz, které dokáží zastínit různě velké plochy jakýchkoliv konstrukcí.

Speciální markýza ARCADA zastíní každou zimní zahradu nebo pergolu. Zdroj: Sun System

Dalším typem mohou být i samostatně stojící markýzy, které se hodí pro případy, kdy markýza stojí samostatně a musí mít vlastní nosnou konstrukci.

Markýza OMBRAMOBIL má vlastní nosnou konstrukci a vypadá skvěle na zahradě i u řeky. Zdroj: Sun System

A nakonec velmi oblíbeným typem pro městské byty jsou balkonové markýzy, které jsou uzpůsobeny pro menší plochy a lze je snadno vysunout nebo sklopit.

Balkonové markýzy VISOMBRA prozářily balkony bytového domu. Zdroj: Sun System

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *