Výběr sídla pro firmu by měl být jedním z prvních kroků vašeho podnikatelského života. Existují přinejmenším 4 základní způsoby, kterými se s tím můžete vypořádat

Výběr sídla pro firmu nesmíte v žádném případě podcenit. Jestliže chcete podnikat, pak jste si nejspíš vědomi faktu, že registrace oficiálního sídla vaší společnosti je zákonem daná povinnost. Co už možná ale nevíte je to, kolika různými způsoby můžete této povinnosti dostát a jak zásadní vliv může mít taková volba na celý váš byznys. Pojďme si o tom tedy povědět trochu víc.

Výběru sídla pro firmu věnujte přiměřenou pozornost!

Založení firmy provází celá řada starostí a věcí, které je třeba neodkladně zařídit. Patří k nim i fakt, že zkrátka musíte mít někde svoje oficiální sídlo. Cest, kterými se lze vydat, je hned několik. Při rozhodování mezi nimi je třeba vzít v potaz nejenom obor, kterému se hodláte věnovat, ale i vaše počáteční ekonomické možnosti, dále třeba také představy o budoucím směřování vaší společnosti a jistě i některé další faktory.

Zvažte 4 následující možnosti

Rozhodnout se co nejlépe je pro fungování vaší společnosti velice důležité, ale zdaleka ne každý se s touto záležitostí hned napoprvé vypořádá ku prospěchu svého podnikání. Víte tedy, co se vám vlastně nabízí?

A) Zamířit s vaší firmou do ciziny (obvykle do některého z daňových rájů).

B) Pořídit si regulérní kancelářské prostory či provozovnu v tuzemsku (koupit nebo pronajmout).

C) Zaregistrovat vaši společnost na adrese trvalého bydliště.

D) Vybrat si z nabídky poskytovatelů tzv. virtuálních kanceláří.

Chcete to zkusit v daňovém ráji?

Máte na to samozřejmě plné právo. Než se ale k takovému kroku odhodláte, dobře zvažte, co to vašemu byznysu do budoucna přinese. Úspory na daních mohou být v tomto případě významnou motivací, o tom není pochyb. Je však dobré si rovněž uvědomit, že chcete-li budovat společnost se solidním renomé, tak sídlo v některém z daňových rájů vám v tomto ohledu rozhodně neprospěje. Je zde rovněž fakt, že díky tlaku mnoha vlád na země vnímané jako daňové ráje, postupně ztrácí tento způsob vedení byznysu na svojí atraktivitě. A zdá se, že si je těchto změn vědomo čím dál více vlastníků našich firem. Důkazem toho je ostatně i pozvolný úbytek společností, které se touto cestou rozhodly vydat.

Nejobvyklejší je regulérní kancelář

Pořízení vlastních prostor a to ať už jejich zakoupení či pronajmutí, je u nás stále ještě tím nejobvyklejším způsobem, kterým se podnikatelé zpravidla se zřízením firemního sídla popasují. Není to sice záležitost nikterak laciná, jelikož ceny nemovitostí v posledních letech zaznamenaly nebývale vysoký růst, ale faktem zůstává, že některé profese se při svojí činnosti bez reálných prostor zkrátka neobejdou. Další významnou položkou pak obvykle bývají mzdové náklady. Někdo se totiž zpravidla musí o chod takové kanceláře či provozovny starat a to ať už nějaká šikovná sekretářka či schopný office manager. No a takového člověka, pokud se vám ho vůbec podaří sehnat, musíte dnes také náležitě ocenit.

Můžete to vyzkoušet i u vás doma

I to může být v řadě případů poměrně schůdná cesta. Zřídit sídlo firmy na adrese vašeho trvalého bydliště je způsob, který vám v první řadě přinese úspory za nájem či případné zakoupení nějaké regulérní kanceláře. Odpadne vám také každodenní cestování, což jistě rovněž oceníte. Nevýhodou je pak zejména pravděpodobnost určité kolize při pokusu sladit život profesní s tím rodinným a to obzvláště tehdy, nemáte-li k dispozici dostatečně rozlehlou nemovitost, v níž by se prostory určené k podnikání daly striktně oddělit od těch čistě soukromých.

Virtuálním kancelářím dává přednost již na 20 % našich firem

Většina lidí pohybujících se v byznysu už o této variantě jistě přinejmenším slyšela a není divu, protože služeb některého z poskytovatelů virtuálních kanceláří dnes využívá již zhruba pětina tuzemských firem. Dobrých důvodů k pořízení takového sídla je zde hned několik. Stejně tak jako začínající podnikatel dokáže ocenit nějakou podporu ve formě dotací, vítá řada firem vysokou efektivitu, s níž lze v rámci virtuální kanceláře fungovat. Svou roli pak hraje i jedinečná příležitost k zisku nějaké „dobré adresy“, které jsou zpravidla k takovým účelům nabízeny. Některé z nich jsou pak obzvláště populární. Jejich oblibu koneckonců dokládají i údaje v následující tabulce.

Adresa Množství firem
Rybná 716/24, PRAHA 4742
Kaprova 42/14, PRAHA 2851
Jaurisova 515/4, PRAHA 2076
Lidická 700/19, BRNO 1522
Kubelíkova 1224/4, PRAHA 1519

Za několik stovek měsíčně můžete získat nejen oficiální sídlo vaší společnosti v prestižní čtvrti, ale i balík doprovodných služeb, které vám takřka ze 100 % vynahradí zázemí reálné kanceláře. A na to už mnozí podnikatelé slyší.

Každému vyhovuje něco jiného

Je určitě pravda, že potřeby podnikatelů a společností se mohou lišit případ od případu. Každému proto bude vyhovovat jiná forma firemního sídla a bude tedy volit podle svých potřeb a preferencí. Jistě i vy dovedete sami nejlíp posoudit, která z výše uvedených variant by mohla být pro vás nejvýhodnější a to i v případě, že jste v byznysu úplnými nováčky.

Nebo snad máte v tomto ohledu již nějaké vlastní zkušenosti? A nechcete se s námi o ně podělit?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *