Jak správně vybírat kancelářskou židli či křeslo

Vybrat si správnou kancelářskou židli nebo křeslo není vůbec snadné. Kvalitní ergonomie kancelářské židle a křesla se vám odmění pevným zdravím a absencí bolestí zad či kyčlí. Pojem ergonomie pochází z řečtiny, ergon je práce a nomos je zákon. Tato věda se zabývá optimalizací lidské činnosti, vhodnými rozměry a tvary, nábytku, židlí a jiných předmětů. Cílem je, aby tyto používané předměty a nástroje svým tvarem pak co nejlépe odpovídaly pohybovým možnostem a rozměrům lidského těla.

Pohodlné kancelářské židle

Vhodně navržené pohodlné kancelářské židle mají tvarem sedáku napomoci sezení ve vzpřímené poloze a předcházet křivení páteře i bolestem. Podobný význam má i výška židle a mnohé další aspekty. Ergonomie se zabývá i velikostí pracovního stolu. Pro optimalizaci práce s počítačem pak stanovuje i vhodný maximální počet pohybů prstů při vašem ovládání klávesnice a zabývá se uspořádáním třeba prvků na obrazovce počítače. Za ergonomickou považujeme židli, která poskytuje vysoký komfort a je opatřena prvky aktivního, dynamického sezení. Výsledkem používání kancelářské ergonomické židle je snížení zátěže zádových svalů, menší únava a vyšší produktivita práce.

Kvalitní ergonomická kancelářská židle

Ergonomické židle do kanceláře mají několik vlastností, podle kterých poznáte, zda budou splňovat zdravotní podmínky. Nesmí chybět opěrka hlavy, která je důležitá pro občasnou úlevu především vaší hlavě a krční páteři. Při krátkém občasném odpočinku pomáhá nést váhu hlavy. Nastavitelná opora zad chrání záda při dlouhodobém sezení. Nastavitelná opěrka zad za jednu z nejdůležitějších součástí kvalitní ergonomické kancelářské židle. Poskytne oporu bederní páteři a zabraňuje jejímu nežádoucímu prohýbání. Výškové nastavení pomáhá uzpůsobit tvarovanou opěrku výšce těla. Opora zad má disponovat možností posunutí vpřed a vzad i nastavení tuhosti zádové opěry.

Podpěrky pro ruce i výška sedáku

Opřít si pohodlně ruce při osmihodinové pracovní době u počítače vám dopřejí opěrky pro ruce. V ideálním případě jsou rukám oporou v pravém úhlu a mohou poskytovat úlevu nejen pažím, ale i šíji a ramenům. Důležité je výškové nastavení, výstelka podpěrky má být dostatečně měkká a zároveň pevná pro opory. Každé kvalitní kancelářské křeslo a židle má mít možnost nastavit si výšku sedáku. Zabudované mechaniky umožňují komfortní polohu sedáku. Některé židle a křesla poskytují možnost posunu sedáku navíc dopředu i dozadu.

Houpací a otáčecí mechanismus i kolečka

Aktivní sezení s možností houpání a naklánění je důležité pro vyšší komfort a zjednodušení pracovních úkonů. Kvalitní kolečka umožňují jednoduchý a efektivní pohyb po vašem pracovišti. Své křeslo tak nemusíte opustit a šetříte energii i čas. Kolečka se musí snadno otáčet. Tvar a velikost vybírejte především podle typu podlahy, na jaký budou kolečka používána. Účelem otáčecího mechanismu je zajistit, abyste co nejméně otáčeli trupem a otáčeli celé tělo. Ušetříte zádové, krční a šíjové svaly. Cena vybavení kanceláří a kancelářské židle by měla kopírovat kvalitu vámi vybraného modelu.

One thought on “Jak správně vybírat kancelářskou židli či křeslo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *