Jak najít ten nejlepší pronájem bytu v Liberci a neplatit zbytečné peníze navíc

Přinášíme vám rady, jak najít ten nejlepší pronájem bytu v Liberci. Pokud se chystáte stěhovat, dozvíte se, na co si dát pozor a čím začít. Najdete zde mimo jiné i tipy na levné bydlení a to, jestli se vyplatí se sháněním bytu ještě počkat. Zjistili jsme, jak se nájmy za posledních několik let změnily i jak se budou vyvíjet. Pokud tedy hledáte nejlepší pronájem v Liberci, určitě si přečtěte tento článek.

Jak najít ten nejlepší pronájem bytu v Liberci a čím začít

Ještě než začnete hledat, měli byste si stanovit, jak velký byt chcete a zda dáváte přednost plně nebo částečně vybaveným či zcela nevybaveným nemovitostem. Nezapomeňte si stanovit maximální částku, kterou jste ochotni měsíčně platit a v jaké části Liberce preferujete bydlet. Za pronájem na Starém Městě zaplatíte měsíčně mnohem více, než na sídlišti Kunratická.

Na co si dát pozor

· Zajímejte se, kolik se platí za energie, úklid společných prostor a případné další služby. Měsíční poplatky se mohou vyšplhat i na několik tisíc.

· Při prohlídce si zkontrolujte stav bytu. Mají podlahy nějaké vady? Fungují všechny baterie a elektrické vypínače? Není někde opadaná omítka nebo skvrny po vytopení na stropě?

· Pokud máte auto, zjistěte, jaké jsou v okolí parkovací možnosti. Jestli budete využívat spíše hromadnou dopravu, zeptejte se na nejbližší zastávku.

· Snažte se také získat informace o sousedech. Hlasití nebo nerudní sousedé vám mohou bydlení hodně znepříjemnit.

· Vždy si nechte nájemní smlouvu zkontrolovat právníkem. Nezapomeňte ani na podrobný předávací protokol, který vám při vystěhování ušetří spoustu nepříjemností.

Kolik se platí za nájem v Liberci

Ceny v Liberci a okolí zvyšuje především nová průmyslová zóna a příchozí zájemci o bydlení. Nájemné se odvíjí hlavně od lokality, stavu bytu a jeho vybavení. V Liberci, stejně jako v jiných městech, je nejlevnější bydlení v okrajových částech a nejvíce stojí byty v centru.

Za klasické 2+1 zaplatíte zhruba 10 000 korun měsíčně. Průměrné měsíční nájemné bylo na konci roku 2017 163 Kč/m2, oproti roku 2010 tak vzrostly ceny o 22,3 %.

Poohlédněte se i po bytech patřících obci

Obecní byty v Liberci jsou mnohem levnější. Vyplatí se proto zjistit, zda nemáte šanci získat tento typ bydlení. O volných pronájmech se dozvíte na webových stránkách a vývěskách města. K tomu, aby vám obecní byt přidělili, je nutné mít trvalé bydliště v Liberci, být starší 18 let a nevlastnit v Česku žádnou nemovitost.

Přidělování bytů schvaluje Rada města na základě doporučení humanitární komise a primárně poskytují bydlení na sociální bázi. Nově vznikl v Liberci projekt Housing First, který má za cíl přidělovat byty lidem v nouzi a pomoci tak mnoha rodinám i jednotlivcům.

V Liberci chybí novostavby

Počet novostaveb v Liberci narostl za poslední rok o 37 %, i tak je to ale jedno z nejnižších čísel v republice. Kvůli nedostatečné nabídce nemovitostí a zároveň vysoké poptávce rostou jak prodejní ceny, tak výše nájemného. Pokud tedy čekáte na lepší podmínky pro stěhování, raději už neotálejte.

Ve městě se sice plánují nové projekty, které by mohly poskytnout mnoho volných bytů, ale nelze očekávat, že by to výši nájmů výrazně ovlivnilo. Navíc většina nových bytů vzniká v rodinných domech, což situaci na trhu neprospívá.

S hledáním pronájmu v Liberci se nevyplatí otálet. Ceny stále rostou a jejich pokles se neočekává ani v tomto roce. Pokud se rozhodnete přestěhovat, stanovte si kritéria pro váš nový byt a nemovitost si před podepsáním smlouvy řádně prověřte.

Jaký máte názor na bytovou situaci v Liberci? Sháněli jste v posledních letech bydlení v tomto městě? Napište nám své zkušenosti!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *