Dětský pokoj není skladiště – zařizujte jej chytře

Dětský nábytek má svá specifika. Pro své dítě zařídíte dětský pokoj pravděpodobně hned třikrát. Kojenec a batole mají zcela jiné potřeby než předškolák a školák, a jiné představy má zas student střední či vysoké školy.

Zařizovat dětské pokoje bývá věda. Na začátku vždy přemýšlíme způsobem, že pokojík chceme zařídit tak, aby dítěti vydržel až do pozdních školních let. To je ale téměř nemožné, a to i v případě, že sáhneme po různých vychytávkách rostoucího nábytku.

Kojenec a batole potřebuje především bezpečnou postýlku, a pak hlavně dostatek prostoru pro první krůčky. Vám se bude hodit přebalovací pult.

Předškoláci a mladší školáci určitě potřebují pracovní místo na kreslení, psaní a následně pro učení. Tato potřeba se už může objevit u starších batolat. Avšak zhruba od třech let je stůl a židle nutnost. Právě zde je možné uvažovat ekonomicky a sáhnout po rostoucím nábytku. Tento věk je ale velice vnímavý i na barvy. Rozhodně nezařizujte dětem dětský pokoj vyřazenými kusy z jiných místností nebo zděděnými po babičce. Dejte mu hravost a barvy.

Dětský pokoj má být vkusný, barevný a třeba ozdobený oblíbenými dětskými pohádkovými hrdiny. Dítě potřebuje prostor, kam snadno uklidí hračky, kam si uloží své oblečení, kde bude spát, a pak samozřejmě stůl. U dětí je běžné, že se funkce nábytku vzájemně propojují. Postel slouží nejen k odpočinku, ale i jako prostor pro hru. Podobně jako pracovní stůl, za kterým si dítě hraje, věnuje se svým koníčkům a současně se třeba už připravuje do školy. Další komplikací bývá, že mnohdy pokoj zařizujeme pro více dětí současně, které jsou navíc v různém věku. Podle tohoto faktu je dobré dětský nábytek vybírat. Zkuste se podívat na celé nábytkové sestavy dětského nábytku.

Dětské postele jako místo pro odpočinek i pro hru

Dobře zvolené dětské postele dnes dokážou sloužit jako multifunkční kousky nábytku. Děti na nich nejen spí, ale i hostí své přátele (přistýlky a rozkládací postele), hrají si, jejich součástí bývají různé úložné prostory a mnohdy mají i další funkce. Stále je běžné a praktické volit u pokojíků s více dětmi poschoďovou postel. Ta je však vhodná i pro jedno dítě. Opět poslouží ke hře, ale i k přespání kamarádů nebo babičky či dědečka.

Kam s oblečením pro děti?

Velkým nešvarem dětských pokojů je zabít prostor velkou skříní. Stává se dokonce, že slouží nejen k ukládání dětského oblečení, ale třeba i ložního prádla a ručníku pro celou rodinu, nebo sezónního oblečení pro ostatní členy domácnosti. Není to dobré řešení. Šatní skříně je optimální řešit centrálně – například v předsíni. Dobrým řešením není ani oblečení dítěte dávat do šatníku v ložnici. Do dětského pokojíku patří komoda na spodní prádlo a drobné oblečení, případně menší skříň na nejčastěji nošené věci, nebo na oblečení, které má dítě třeba na týden dopředu připraveno na oblečení. Rozhodně by se ale dětský pokoj neměl proměnit na šatnu.

Nezapomeňte, že dítě si chce především hrát a bavit se

Právě těmto činnostem musí být dětský pokoj přizpůsoben. A i volný prostor je nástroj na hru. Takže s výběrem nábytku raději chytře a opatrně, než zběsile a chaoticky. Zajímavé nábytkové sestavy pro děti, dětské postele i další samostatné kusy nábytku pro děti, nabízí e-shop Nabytek-elegance.cz. Sortiment určitě stojí za vaši pozornost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *