Dejme prostor mědi a litinám při rekonstrukcích historických budov i na novostavbách

Průmyslové kovy jako bronz, mosaz, měď a litina jsou oblíbenými materiály ve stavebnictví, hutním průmyslu, elektrotechnických odvětvích a tam, kde je třeba budovat nové inženýrské sítě i vodovodní řády. Tyče, trubky, pláty a profily různých rozměrů jsou potřeba při každém stavění, rekonstrukcích i renovacích. Mnohdy nahrazují zastaralé a zdraví ohrožující materiály. Ovšem víte, že jsou barevné a průmyslové kovy využívány v interiérech pro své dekorativní vzezření, estetický dopad, houževnatost, odolnost a dlouhou životnost?

Použití litiny na stavbách i v interiérech

Jasně, dovedeme si představit litinové poklopy, ocelové dráty, měděná zastřešení. Ovšem pomysleli jste na fakt, že i zábradlí uvnitř domu by mělo být zhotoveno z kovu, jenž má velkou odolnost, a přitom působí nenásilným dojmem? Litina je vlastně slitina železa a uhlíku. Vyznačuje se vysokou odolností vůči teplotě a tlaku, současně je však málo pružná. Litiny se využívá při uměleckých zpracováních kovů. Litina bývá tvárnou materií, z níž se zhotovují například náhrobky, desky ke kamnům a krbům, dekorativní šperky a další předměty.

Prodej barevných kovů zajišťuje specialista – UCB Technometal

Tvárná litina s kuličkovým grafitem se zejména tvrdostí podobá oceli. Šedá litina s lupínkovým grafitem se vyznačuje pozitivními vlastnostmi, jako jsou maznost a schopnost tlumení nárazů i chvění. Bílá litina je vlastně surové železo, existují ještě temperovaná a vermikulární litina. Dodávkou a zpracováním litinových profilů se zaobírá česká firma UCB Technometal, s.r.o., jež je specializovaná i na veškerý prodej barevných kovů.

K čemu slouží měděné dráty a plechy?

Stejně jako litina, bronz a mosaz si i měď nachází své znovuobnovené místo na slunci. Zejména pro svou vyšší cenu byla měď v socialistické éře zatracována. Ačkoli státy západní Evropy vesele pokračovaly v architektonickém trendu starém několik staletí, mědi se u nás pár desítek let nedostávalo uplatnění. Budování vlasti bylo opředeno betonovou šedí, do níž nádhera měděných střech, konstrukcí a doplňků nezapadala. Naštěstí je šedivá doba pryč a náš zrak může spočinout na budovách, střechách a okapech lesknoucích se jak zlato.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *